Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Avrupa ve ABD'ye kuru domates Manisa'dan gidiyor
Manisa, kuru domates ihracatında Avrupa'da söz sahibi oldu. Manisa'dan Avrupa ülkeleri ve ABD’ye, geçen yıl 4 milyon 631 bin 162 kilo kurutulmuş domates ihraç edildi. 2014 yılında ise Ağustos ayı itibariyle 485 bin 673 kg. ihracat yapıldı. Bu rakamın hasat süresinin devam etmesiyle daha da yükseleceği bekleniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa'da binlerce dekar alanda yetiştirilen domateslerin kurutulduğu alanları gezerek, ihracat yapan işletmelerde incelemelerde bulundu. Manisa'da binlerce dekar alanda yetiştirilen domateslerin kurutulmasına başlandığını dile getiren Çebi, "İl genelinde 2013 yılında, yaklaşık 135 bin dekarlık alanda 900 bin tona yakın sofralık ve salçalık domates üretildi ve yaklaşık 210 milyon liralık üretim değeri buldu. Daha çok salçalık olarak üretilen domateslerin tercih edildiği kurutma işlemi sonrasında Avrupa ülkeleri ve ABD’ye, 2013 yılında 4 milyon 631 bin 162 kg. kurutulmuş domates ihraç edildi. 2014 yılında ise Ağustos ayı itibariyle kuru domateste 485 bin 673 kg. ihracat gerçekleşti. Bu rakam, hasat süresinin devam etmesiyle daha da yükselecektir." dedi.

Tarım şehri olan Manisa’nın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu belgelerinden gelen mevsimlik işçilere de istihdam imkanı sağladığını belirten İl Müdürü Çebi, “Her yaştan işçiler tarafından kesilerek yere serilen domatesler, 6 ile 8 gün arasında, su oranı yüzde 13-14 civarına düşünceye kadar kurutuluyor. İşçiler tarafından bu kurutma işlemi, 1 ay ile 45 gün arasında devam ediyor. Satılacak ülkeye göre tuzla veya kükürtle kurutma işlemi gerçekleştiriliyor. Tuzla kurutulan domatesler daha çok Almanya, İtalya, İngiltere ve Yunanistan, kükürtle kurutulan domatesler ise ABD, Hollanda, Danimarka ve İsveç başta olmak üzere AB ülkeleri ile dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç ediliyor. İlden yurt dışına gerçekleştirilen ihracat her geçen yıl daha da artıyor." diye konuştu.

Son yıllarda kuru domatese talebin arttığını ve karşılama konusunda Manisa’nın da ciddi oranda Avrupa pazarında söz sahibi olduğunu belirten Çebi, “Manisa, domates üretiminde söz sahibi illerin başında geliyor. İklim şartlarının uygun olması sebebiyle domateslerin büyük bir kısmı taze olarak, bir kısmı da kurutularak ihraç ediliyor. Sezonunda üretilerek kurutulan domatesler tat, koku ve aroma bakımından daha lezzetli oldukları için bu sezonda kurutulan domatesler daha çok tercih sebebi oluyor." dedi. İhracatta artan talep karşısında her geçen gün yeni tesislerinde de kurulduğunu söyleyen Çebi, “Avrupa ülkelerinin kuru domatese olan talebi her geçen gün artıyor. Bu da üretim alanlarının genişlemesine yol açıyor. Yeni domates işleme tesislerinin kurulmasıyla ekim alanlarında da bir artış söz konusu olmaktadır." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,