Öne Çıkanlar interfresh fuar hatay tarım fuarı chicago borsası ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Avrupa'daki ehec virüsü, çiftçinin umudu olamadı
Halil Ordu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'da ölümlere yol açan EHEC virüsü nedeniyle Avrupa ülkeleri ve Rusya'nın Türk ürünlerine yöneleceği umudu yaşandığını, ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi. Rusya'nın Avrupa Birliği ülkelerinden salatalık ithalatını yasaklamasının ardından bu ülkenin Türk salatalığına yöneleceğini umduklarını ifade eden Ordu, şunları kaydetti:
''Avrupa'daki EHEC virüsü nedeniyle, Avrupa ve Rusya'nın Türk salatalığına yöneleceğini, bu nedenle fiyatların artacağını umuyorduk. Ama olmadı. Ziraat Odası olarak ihracatçılar arasında, Avrupa'daki EHEC virüsü sonrası Avrupa ve Rusya'nın Türk ürünlerine yönelip yönelmediği yönünde araştırma yaptık. İhracatçılarımız şu ana kadar Türk salatalığına bir talep gelmediğini söylüyor. Şu anda salatalık fiyatları üreticide 15 kuruş. Üreticinin umudu gerçekleşmedi. Avrupa'daki EHEC virüsü çiftçinin umudu olamadı. Haziran ayındayız ve Rusya'da Avrupa ülkelerinde kendi ürünleri piyasaya girmeye başladı. Bu nedenle Türk ürünlerine talep yok.''
Çiftçinin salatalık fiyatlarından memnun olmadığını anlatan Ordu, salatalık fiyatlarının çiftçide 15 kuruş olduğunu söyledi. Pazarda tüm sebze fiyatlarının ortalama 50 kuruş olduğunu belirten Ordu, ''Salatalık fiyatları üreticide 15 kuruş, Toptancı Hali'nde 20-25 kuruş, pazarda 50 kuruş. Pazarda 1 liraya satılan sebze yok'' dedi.
Tarım sektörünün dünya piyasasına göre şekillendiğini anlatan Halil Ordu, çiftçinin ayakta kalabilmesi için mevcut desteklerin artırılmasını, girdilerdeki KDV'lerin tamamen kaldırılması gerektiğini bildirdi. Ordu, yaz döneminde sebze fiyatların artmasının söz konusu olamayacağını, ürünlerin 1 liraya, 2 liraya satılmasının ise çok büyük bir sürpriz olacağını sözlerine ekledi.

-TOPTANCI HALİ'NDE FİYATLAR DÜŞÜYOR-

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Şube Müdürü Rıza Uysal da yazın başlamasıyla birlikte ürünün bollaştığını ve fiyatların düştüğünü söyledi. Fiyatların geçen yıla göre düşük kaldığını ifade eden Uysal, şöyle devam etti:
''Sebze fiyatları düşüyor. Fiyatlar geçen yıla göre biraz daha düşük. Domates fiyatları da düştü. Domateste hem üretim arttı hem kalite bozuldu. Domateste kalite sorunu yaşanıyor. İhracat da yavaşladı. Avrupa ülkelerinin kendi ürünleri de piyasaya çıkmaya başladı. Bu yıl domates üreticisinin yüzü yine gülmedi. Geçen yıla göre mazot fiyatı yüzde 22 arttı. Gübre fiyatındaki artış daha da fazla. Geçen yıla kadar kıyasladığımızda ürün fiyatı çok düşük. Çiftçi yine bankalara kul-köle olacak. Rusya'nın AB'den ithalatı yasaklaması nedeniyle bir umudumuz vardı. Ancak Rusya ve Ukrayna ile Avrupa ülkelerindeki çiftçinin ürünleri de piyasaya çıkmaya başladı. Türk çiftçisinin beklentisi başka bir bahara kaldı.'Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi