Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

Aydın Zeytin Hasat Şenliği festival havasında geçti
Aydın Büyükşehir Belediyesi, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ziraat Odası, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ile Zeytindostu Derneği işbirliği ve katkılarıyla 17-19 Ekim 2014 arasında düzenlenen Aydın Zeytin Hasat Şenliği, festival havasında geçti. Bu yıl ilk defa Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda yapılan ve halktan yoğun ilgi gören şenliğin, önümüzdeki yıllarda da devam etmesi kararlaştırıldı.

Hasat şenliğinin açılışında konuşan EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, sektör açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Renklidağ, “Daha önceden hasat şenlikleri yapılmıştı ancak ilk kez Aydın Belediyesi hasat şenliği yaptı ve şenlikler tam bir festival havasında, Aydın halkının yoğun ilgisini kazanarak geçti. Eskiden zeytinyağını dökme olarak ihraç ederdik. Son yıllarda zeytinde ihracatımızın yüzde 90'ı, zeytinyağında yüzde 80'i küçük ambalajda gerçekleştirilmekte. Bunun, ülkemiz ve Aydın ekonomisi açısından çok büyük önemi var.” dedi. Zeytin ve zeytinyağı ihracatının yapıldığı pazarlara ilişkin de bilgi veren Renklidağ, “İhracatçılarımız, dünyada 95 ülkeye zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapmaktadırlar. İhraç edilen yemeklik zeytinin yaklaşık yüzde 50'si, zeytinyağının da yaklaşık yüzde 25'i Aydın'dandır. Bu rakamlar, Aydın'ın zeytin ve zeytinyağındaki önemini ortaya koymaktadır. Ülkemizde zeytin ağacı varlığında, 24 milyon ağaçla Aydın’ın birinci sırada olduğunu da belirtmekte yarar görüyorum." dedi.

‘ŞENLİK İÇ TANITIMA DA DESTEK OLDU’

Şenlikte stant açarak çeşitli tip ve özelliklerde ürünleri halka tanıtan ZZTK, bilgilendirme broşürleri ve küçük ambalajlarda zeytin ve zeytinyağı örnekleri dağıttı. Aynı zamanda çocuklara yönelik yapılan yarışmalarda ödül olarak, zeytin ve zeytinyağı ürünleri dağıtıldı. Dış tanıtımın yanısıra Türkiye'de zeytin ve zeytinyağını sevdirmek ve bilinirliğini arttırmak amacıyla iç tanıtıma yönelik faaliyetlere de destek verdiklerini belirten ZZTK Başkanı M.Kadri Gündeş, “Şenlik vasıtasıyla iç tanıtıma bir nebze olsun destek olabilmek adına bilgilendirme broşürleri, zeytin ve zeytinyağı ürünlerini dağıttık. Zeytin ve zeytinyağına karşı ilginin yoğun olması, sevindirici bir durum. Yurdumuzda zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmalıyız ki zeytinimiz markalaşsın ve dışsatımlarımız da güçlensin. Festival sırasında ziyaretçilere dağıtılan tuz oranı düşük zeytinlerin beğenilmesi, halkımızın tercihlerinin de zamanla değişebileceğini gösteriyor. Zeytin Hasat Şenliği'ne halkın gösterdiği ilgi memnuniyet verici, Aydın Büyükşehir Belediyemiz'in önümüzdeki yıllarda da hasat şenlikleri düzenleme kararı, sektörümüzde memnuniyetle karşılanmıştır.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,