Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh interfresh fuar vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

AYM'nin işkolu barajını iptal etmesi için imza kampanyası başlatıldı
Pak Turizm İşçileri Sendikası, turizm sektöründe sendikalı çalışan sayısının artması için ülke barajı uygulamasının kaldırılmasını istiyor. Sendika, sendikal faaliyetlerin ve örgütlenme özgürlüğünün önünde büyük engel olarak gördüğü işkolu barajının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Pak Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Musa Uyar, Ankara 2. İş Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde, Türkiye'de sendikacılık faaliyetlerinin ve örgütlenme hakkının önündeki engellerden birinin kaldırılması yönünde önemli bir karara imza attığını söyledi. Devam etmekte olan bir davaya sendikalarının müdahil olması sonrası mahkemenin, sendikaların işverenle toplu iş sözleşmesi imzalayabilmesi için gerekli olan ülke barajı uygulamasının Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmettiğini belirten Uyar, "Ankara'da görülmekte olan bir davaya müdahil olan Pak Turizm İşçileri Sendikası'nın talebi üzerine ülke barajının uluslararası sözleşmelere aykırı olduğuna hükmeden mahkeme, dosyayı karara bağlaması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderdi." dedi. Sendika üyesi işçilerin işverenleriyle toplu iş sözleşmesi imzalayabilmesi için zorunlu olan yüzde 1 ve yüzde 3'lük işkolu barajının hem Anayasa hem de Türkiye'nin kabul ettiği uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu savunduklarını, bu taleplerini haklı bulan Ankara 2. İş Mahkemesi'nin iş kolu barajı maddelerinin anayasanın yanı sıra Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine de aykırı olduğuna hükmettiğini ve dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiğini anlatan Uyar, "Ülkemizdeki Sendikal faaliyetlerin ve örgütlenme özgürlüğümüzün önünde büyük engel teşkil eden anlamsız işkolu barajının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğini ümit etmekteyiz." diye konuştu.

Pak Turizm İşçileri Sendikası olarak işçilerin ve örgütlenme hakkının önündeki tüm engellerin kaldırılmasından yana olduklarını ve bunun için mücadele ettiklerini dile getiren Uyar, şöyle konuştu: "Örgütlenme hakkının ve işçilerimizin toplu iş sözleşmesi imzalama hakkı önünde büyük bir engel teşkil eden yasanın iptal edilmesiyle sendikacılığın yeni bir ivme kazanmasına vesile olacağımızı ümit etmekteyiz. İş kolu barajının Anayasa Mahkemesi tarafından 6 ay içerisinde görüşülüp karara bağlanması bekleniyor. Bu hukuksuzluğa son noktayı AYM koyacak. Şu anda AYM' yi özgürlüklerin en önemli teminatı olarak görmekteyiz. Hukukun ve demokrasinin kazanacağına inancımız tamdır. Tüm sendikaların faydasına olacak bu mücadeleyi hep beraber sonuna kadar sürdüreceğiz. Bütün Emekçilerin desteğini bekliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi