Öne Çıkanlar tarım kefir teknoloji kapanış fiyatı sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: KDV indirimi sofralara yansıyacak, diğer gıdalar için de çalışıyoruz
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toptan kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesiyle vatandaşın sofrasına etin daha ucuz fiyattan geleceğini söyledi. Bakan Eker, Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine diğer gıdalarda uygulanan KDV oranlarıyla da ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde basına yansıyan gıda güvenliği ile ilgili haberlere de ‘Reklam amaçlı açıklamalar’ diye sitem eden Bakan Eker, Türkiye’de yılda 350 bin gıda denetiminin gerçekleştiğini söyledi.

        Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey Tesisleri’nde Atçılık Çalıştayı’nın açılışına katılan Bakan Eker, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kırmızı ve beyaz ette uygulanan KD indiriminin, vatandaşın sofrasına yansıması amacıyla yapıldığını hatırlatan Bakan Mehdi Eker, “Bizim amacımız öncelikle vatandaşın sofrasına bunun yansıması. Eti ayırmadım; ama beyaz et ve kırmızı ette toptan ette KDV yüzde sekizden bire düşürüldü. Sayın Başbakanımızın talimatıyla yapıldı. Hem fiyatlarda bir miktar düşüşe yol açacak hem de bu alandaki kayıt dışılığın kesilmesinde önemli etkili rol izlenecek. Diğer gıda maddeleriyle ilgili olarak da Başbakanımızın talimatı doğrultusunda onun üzerinde çalışıyoruz. Gıdanın diğer unsurlarıyla ilgili yapacağımız çalışmanın neticesini önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.” diye konuştu.

REKLAM AMACIYLA KAMUOYUNU YANILTIYORLAR
        Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bir gazetecinin 'Medyaya gıda güvenliği ile ilgili olumsuz tablo yansıdı, Türkiye’de gıda güvenliği istenilen düzeyde mi, yeterince denetim yapılıyor mu?' yönündeki soruyu cevaplandırdı. Zaman zaman reklam amacıyla ne olduğunu bilmedikleri şekilde toplumu da rahatsız eden beyanatların yapılabildiğini belirten Bakan eker şunları kaydetti: “Kendi ‘laboratuvarlarının reklamını yapacaklar’ diye reklama dönük şeyler söyleniyor. Bunun kamuoyunu ne kadar etkileyeceği düşünülmüyor. Türkiye'de yılda 350 bin civarında gıda denetimi yapılıyor. Yaklaşık 5 bin personel var denetimle ilgili. İllerde bunların altyapısı var. Bunla yetinmedik. Buna ilave olarak 2009'dan bu yana bakanlık olarak ‘Alo 174 özel telefon hattı’ kurduk. Oraya gelen 50 binin üzerindeki şikayet değerlendirildi. 2010 Haziran ayında çıkarılan yasayla birlikte Avrupa Birliği (AB) gıda güvenliği ile ilgili standartlarını benimsedi ve uygulanıyor. Türkiye gibi on binlerce işletmenin imalat yaptığı, binlerce satış noktasının bulunduğu yerlerde elbette ki münferit, bireysel bazı yanlışlar olabiliyor. Biz bunları ortaya çıkarmak, bunlarla ilgili denetimleri sıklaştırmak ve toplumu bunların zararlarından korumak için bütün gücümüzle çalışıyoruz.”

FİRMA İSİMLERİ AÇIKLANACAK
        Bakan Eker 13 Aralık’ta yürürlüğe girecek yönetmelikle artık gıda güvenliğini ihlal eden firmaların kamuoyuna açıklanacağını söyledi. İmal edilen, imalathanede üretilen gıda maddeleriyle ilgili sorun olmadığını altını çizen Eker şunları söyledi: “Zaten gıda denetimleriyle beraber para cezaları, hapis cezaları uygulanıyor. 13 Aralık'tan sonra bu alanda yeni bazı adımlar atılıyor. Son yönetmeliğimiz de çıkacak. Eskiden örneğin firma adı yasalar gereği açıklanamıyordu, onun önü açılıyor. Bir firma toplum sağlığını tehdit eden bir ürün üretmişse, bundan dolayı ceza almışsa bunun bilgisinin toplumla paylaşılmasının önü açılıyor. Belirtilen şeyler yaygın değil, bireysel bazı sorunlar. O sorunlarla da biz mücadele ediyoruz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı