Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı tarım eğitim mikado kayısı sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Mısırın tonunu bu yıl 595 liradan alacağız
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin mısırın tonunu geçen yıla göre yüzde 10,2 artışla 595 liraya almaya hazır olduğunu ve bugün itibarıyla alımlara başladıklarını açıkladı.

        Mehdi Eker, Türkiye Tarım ve Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’ndeki ziraat mühendisleri atamasının ardından yaptığı basın toplantısında, 2012 yılı mısır alım fiyatlarını açıkladı.

        Mısır alım fiyatlarını netleştirdiklerini belirten Eker, "Alımlara bugün itibariyle başlıyoruz. Biz de üretici lehine piyasaya TMO olarak müdahale ediyoruz. 595 lira ile TMO mısırın tonunu almaya hazır. Bu geçen seneye göre yüzde 10,2 oranında bir artışa tekabül ediyor. Buna ilave olarak ton başın 55 lira prim ödeyeceğiz. Fiyat 595 lira artı 55 olduğunda ton başına üreticinin eline 650 lira geçecek. Diğer mazot, gübre, sertifikalı tohum ve toprak arazisi desteği gibi desteklerin toplamı 110 lira, bunun 55 lirası prim." dedi.

        Geçen seneye göre yüzde 10,2 oranında bir artış olduğunu vurgulayan Eker, "Bir yıllık ÜFE artışı yüzde 6,13, TÜFE yüzde 9 oranında bir artış var. Hem ÜFE hem de TÜFE dikkate alındığında artış yüzde 10,2. Alım sistemiz hububat alımlarında olduğu gibi kart alanlara her Salı günü ödeme yapıyoruz. 10 gün içerisinde en geç ürün bedelleri ödeniyor. Randevu sistemiyle ödeme yapıyoruz. Bugüne kadar ödemelerde herhangi bir aksama olmadı, hiçbir şikâyet telefonu alınmış değil.” diye konuştu.

        “BUĞDAY ÜRETİMİ, İHTİYACIMIZIN ÜZERİNDE”

        Buğday alımının 1 milyon 650 bin tona yaklaştığını da anımsatan Eker, alımın sorunsuz bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Bu sene mısır üretiminde geçen seneye göre bir artış beklediklerini aktaran Eker, “Geçen sene 4,2 milyon ton iken, bu sene 4 milyon 850 bin tona yakın bir üretim bekliyoruz. Bu sene mısır üretiminde özellikle ABD menşeli mısırda bir azalma söz konusu ama Türkiye'de bir artış var. Geçen seneye göre buğday üretiminde bir azalma olmasıyla birlikte Türkiye'nin ihtiyacının üzerinde bir üretim var. Türkiye'nin dünyadaki durumdan etkilenmemesi için önlemlerimizi aldık. TÜİK 20 milyon ton gibi bir açıklama yaptı, bunun bir miktar altında ama ihtiyacımızın her halükarda üzerinde. TMO piyasayı regüle ediyor." ifadelerini kullandı.

        Karadeniz Havzası, Hazar Havzası, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan'daki buğday üretiminde bir azalma olduğuna dikkat çeken Eker, bu bölgelerde buğdayın tonunun 383 dolara kadar çıktığını ve şu anda 365 dolar civarında olduğunu belirtti.

        “MISIR ÜRETİMİMİZ 2,2’DEN 4,8 MİLYON TONA ÇIKTI”

        Prim politikalarının devam ettiğini kaydeden Eker, "Özellikle mısır ve çeltikte arz açığımız vardı. Hükümet olarak aldığımız tedbir ve uyguladığımız politikalarla mısır üretimimiz 2,2 milyondan 4,8 milyon tona çıktı. Çeltik üretimimiz 360 bin tondan 900 bin tona çıktı. Sadece mısırda 2005 yılından itibaren ödediğimiz prim 1,2 milyar lira. Yani mısır üreticisi son 6 yılda 1,2 milyar prim aldı." şeklinde konuştu.

        "2012 YILI ÜRÜNÜ İÇİN FINDIKTA TEKRAR ALAN BAZLI ÖDEME YAPACAĞIZ"

        Fındık fiyatlarının belirlenip belirlenmediğine ilişkin ise Bakan Eker, fiyatların serbest piyasada teşekkül ettiğini anlatarak, şöyle devam etti: "Fındıkla ilgili 2009 yılında alan bazlı destekleme uygulaması geçtik. Üreticiye dönüm başında 150 lira ödeme yaptık. Bu yılda 700 milyon lira ödeme demektir. Bu seneninkini ödedik Mart-Nisan ayında. 2012 yılı ürünü için tekrar 2013 yılında yapılacak ödeme ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı imzada, o da yayınlanacak. 2012 yılı ürünü için fındıkta tekrar alan bazlı ödeme yapacağız."

        Sap-samanla ilgili Bakanlar Kurulu'nda imzanın tamamlandığını açıklayan Eker, "Bu sene Orta Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinde nisan ayı yağmurlarının az olması nedeniyle sap-saman ve ot miktarını olumsuz etkiledi. Bunu bazı yerlerde fırsat bilen de oldu. Biz de ürecilerimiz mağdur olmasında diye önlem aldık. TMO piyasaya cari fiyattan 100 bin ton arpa sundu. Bununla ilgili 25 bin ton bir talep oldu." dedi.

        “BESİCİLERE HAYVAN BAŞINA 300 LİRA ÖDEME YAPACAĞIZ”

        Eker, "Özellikle besicilik yapan kardeşlerimize hayvan başına 300 lira ödeme yapılmasıyla ilgili bir kararımız var. O konuyla ilgili Hazine'den para aktarılmasını bekliyoruz. Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu kararı verildi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile de görüşüldü. O para hesaplarımıza geçer geçmez Türkiye'de besicilik yapanlara kayıtlı ve bir kayıtlı kombinede kestirmesi halinde hayvan başına 300 lira destek ödemesi yapacağız." şeklinde konuştu.

        2012 yılı içerisinde meydana gelen doğal afetlerden etkilenen bütün çiftçilerle ilgili borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesiyle ilgili olarak Bakanları Kurulu kararının bugün yayınlandığını bildiren Bakan Eker, “Çiftçilerimizin doğal afetlerden, kuraklık, dolu, don gibi olaylardan ürün ve ekilişlerinin yüzde 30'u zarar görenlerin borçları bir yıl süreyle ertelendi." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı