Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: -''Tarım Alanında Bizim İsrail'e Hiçbir Bağımlılığımız Yok
Eker, ''Tarım alanında devletin kendisinin İsrail'le yaptığı herhangi bir ticaret söz konusu değil.  Ancak Türkiye'deki çiftçiler, ihracatçılar da, tohumcular da İsrail'in bu şımarık tutumunu dikkate alacaklar ve o şımarık tutumun gerektirdiği cevabı ilişkilerinde ortaya koyacaklardır'' dedi.
 
Bakan Eker, Agrotec 2011 15. Uluslararası Tarım Fuarının açılışından önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, İsrail'le ilişkilerin geldiği noktayı hatırlatarak, ''organik tarım konusunda İsrail'e bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını'' sorması üzerine Eker, ''Türkiye'nin tarım konusunda İsrail'e hiçbir bağımlılığın bulunmadığını'' söyledi.
 
Türkiye'nin İsrail'e tarım alanında sattıklarının, İsrail'den aldıklarının 4-5 katı olduğunu ifade eden bakan Eker, ''Geçen sene İsrail'e 180-190 milyon dolarlık tarım ürünü ihracatı yaptık.  Bunun 4-5'te birini oradan aldık.  Dolayısıyla biz hiçbir şekilde bağımlı değiliz.  Ne tohum konusunda ne başka bir girdi ve ürün konusunda'' dedi.

Bir başka gazetecinin, tohum ve bitki satılmaması gibi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin sorusuna ise Eker, ''Bunu, tabii firmalar, özel sektör kendisi yapıyor# Tarım alanında devletin İsrail'le yaptığı herhangi bir ticaret söz konusu değil.  Ancak Türkiye'deki çiftçiler, ihracatçılar da tohumcular da İsrail'in bu şımarık tutumunu dikkate alacaklar ve o şımarık tutumun gerektirdiği cevabı ilişkilerinde ortaya koyacaklardır'' yanıtını verdi.  

-EBK'NIN YAPILANDIRILMASI-

Et ve Balık Kurumunun EBK yeniden yapılandırılması ile ilgili bir soruya da Eker, bugüne kadar tarımsal ürünlerle ilgili piyasa düzenlemesini Toprak Mahsulleri Ofisi TMO aracılığı ile yaptıklarını, ancak yeni hükümetin programında hayvansal ürünlerle ilgili olarak da bir müdahale kurumu oluşturulmasının yer aldığını söyledi.

Eker, bu anlamda EBK'da yeniden bir yapılandırılmaya gidildiğini, hayvansal ürünlerle ilgili piyasa müdahalelerinin EBK tarafından yapılacağını kaydetti.  Bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Bakan Eker, çalışmalar sona erdiğinde kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

Et fiyatlarını sorulması üzerine ise Eker, üretim arttıkça et fiyatlarının düştüğünü, şu anki et fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 20 düşüş olduğunu bildirdi.  Eker, üretim ve verimlilik arttıkça piyasanın dengesini bulacağını söyledi. 

Fuar açılışına Bosna-Hersek Tarım Bakanı Jerko Ivankovic Lijanoviç ile gelen Eker, Bosna-Hersekli meslektaşıyla neler görüşüldüğünün sorulması üzerine, Bosna-Hersek ile tarımsal alanda ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Konuya ilişkin çerçeve anlaşmasının hazırlandığını belirten Eker, bu çalışma tamamlandıktan sonra iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi