Öne Çıkanlar tarım çiftlik bank çiftçi Üretici eğitim

Bu haber kez okundu.

Bakan Zeybekci: Maalesef iç piyasada yoğun bir durgunluk var
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iç piyasada yoğun bir durgunluk olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki enflasyonun maliyet enflasyonu olduğunu söyledi. Zeybekci, "Kale biberi" ismiyle özdeşleşen Denizli’nin Kale ilçesinde pazaryerlerini gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Temmuz ayı enflasyonunda en çok artan sivri biber hakkında açıklamada bulunan Zeybekci, pazarda biberin 1 lira ile 1,5 lira arasında olduğunu ve üç yıldır da artmadığını savundu. Zeybekci, “Binlerce ton biber ihracatımız var. En son temmuz ayı ihracatımız içinde en suçlulardan biri sivri biberdi. Sivri bibere de baktık, Kale biberine de baktık, fiyatları 1 lira, 1,5 lira civarında. Bu üç dört yıldır aynı seviyede. Enflasyon için kimse bahane bulmasın. Enflasyonun bahanesi bellidir. Burdan tarıma veyahut da köylümüzün yetiştirdiği biberlere bahane bulmayalım. İnşallah enflasyonu da çözeceğiz.” dedi.

‘ENFLASYON YAPISAL ŞEYLERDEN KAYNAKLANAN ŞEYLER’

Enflasyonun artışını, “Yapısal şeylerden kaynaklanan şeyler.” olarak anlatan Zeybekci, “Yani en son ateş var demek, tıp anlamında bir tespittir ama ateşin neden kaynaklandığını bulmak lazım. Şu anda gördüğümüz bizim ülkemizdeki enflasyonun en önemli sebeplerinden bir tanesi, her kim ne derse desin, aksi veyahut karşı savı savunursa savunsun Türkiye’de şu anda enflasyonun sebebi maliyet enflasyonudur, yani talep enflasyonu değildir. Türkiye’de maalesef iç piyasada yoğun bir durgunluk vardır. Bizim de karşı olduğumuz, iç piyasanın hareketlenmesine inandığımız bir durgunluk vardır. Dolayısıyla Türkiye’deki enflasyon talep enflasyonu değildir, maliyet enflasyonu vardır. Maliyet enflasyonu dendiği noktada maliyetin içindeki enflasyona bakmak lazım.” diye konuştu.

‘ENFLASYONUN SEBEBİ DE FAİZ’

Maliyet enflasyonunun neden kaynaklandığına bakılması gerektiğini vurgulayan Zeybekci, “Maliyette mal fiyatlarından kaynaklanan, çoğunluğu hammadde veyahut da ürünün kendisinden kaynaklanan unsurlardır. Buna da sebep olarak biz şu anda faizi görüyoruz. Faiz, bizim maliyetimizi arttıran en önemli unsur. Faiz yüzünden insanlar yatırım yapmıyor. Faiz yüzünden üretim yapılmıyor. Fabrikalar üretim yaparak stok yapmıyor veyahut da dağıtım ağındaki toptancılar. Yeterli ürün alarak stok yapmıyor. Perakendeciye gidiyorsunuz, perakendeci de perakendesinde stok yapmıyor. Sebep finansman maliyetlerinin yüksekliği, sebep faiz yüksekliği. İnsanlar elinde para varsa tutuyor veya para yoksa bile kredi borçlanmasıyla bankalara giderek yüksek finansman maliyetiyle üretim veya stok yapmıyor. İstihdam yapmıyor, büyüme olmuyor. Sebebi de budur diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı