Öne Çıkanlar aa makam aracı tarım ve orman bakanlığı Gıda besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Bakliyatçıya göre gıda ithalatı üretimi öldürür
Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, gıda ithalatının üreticiye zarar vereceğini ifade etti. Erdoğan, “Uzun vadede ithalat yapmak üretimi durdurur.” dedi.


Tarımsal üretimin daralmasına bağlı olarak gıda fiyatları el yakıyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da fiyatlarda aşırı artışlardan yakınarak, iktidarı gıda ithalatı yapmaya davet etti. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bakliyat ve hububat sektörü aktörlerinden Sezon Pirinç’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, üretim girdileri nedeni ile gıda fiyatlarının pahalı olduğunu vurguladı.


Enerji ve suyun maliyetinin çok olduğundan, gübrenin önemli bölümünün ithal edildiğini anlatan Erdoğan, “Tohum zaten ithal ediliyor. Bu nedenle de bir maliyet ortada. Şu an ortalamalar ele alındığında verimlilik Avrupa’ya göre gerilerde. Üretici ürünü pahalıya mal ediyor.” ifadelerini kullandı.Üretici teşviklerinde ileri ülkelerin yakalanamadığından dert yanan Erdoğan, “Ayrıca büyük yatırımcının üretime girip tekniği kullanacağı araziler yok. ABD, Hollanda, Fransa, Almanya gibi ülkelerde araziler büyük. Ne yazık ki Türkiye toprakları optimum verimlilik yapacak büyüklükte değil. Küçük arazilerde bireysel üretim var. Bu nedenle küçük arazilerde teknik kullanılamıyor. Dolayısıyla da arazinin verimi iniyor. Bu da gıda fiyatını artırıyor.” saptamasında bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın enflasyon ile ilgili kaygılarına hak veren Erdoğan, “En önemli hedef enflasyon ise içerde fiyatları aşağı çekmek için ithalat yapılabilir. Prensip olarak doğru bulmasam da kısa dönemli olarak yapılabileceği kanaatindeyim. Ancak uzun vadede gıda ithalatı yapmak Türkiye’nin kendi üretimini durdurur.” dedi.

İthalatın üreticiyi öldüreceğini dile getiren Mehmet Erdoğan şöyle devam etti:

“Tüketici kısa dönemde yarar görür, ama üretici büyük zarar görür. Gıda ithalatı yapıldığında ithalat yapılan ülkenin üreticisi teşvik edilir ancak kendi üreticin zarar görür. İthalata sığınarak gıda fiyatlarını terbiye edemezsiniz.

İthalatın tüketiciye olan etkisi kısa vadeli olacaktır. Tüketici bir dönem mutlu olur ama uzun dönemde ülkede üretim kaybına neden olacağından zarara uğrayacaktır.”

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı, sözlerini “Tarım artık milli güvenlik konusu. 30-40 senelik bir plan gerektirir. Kısa vadeli değil, uzun vadeli çareler sunulmalı. Özel olarak fiyata değil tarımsal anlayışa odaklanılmalı. Ülkenin gıda anlamında kendine yetebilmesi için tüm gücünü kullanıp üretimi maksimize etmek gerekir. Esasen fiyatları dengeleyecek olan da budur.” diye tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı