Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim mehmet aydın dr ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Balıkesir'de Aile Çiftçiliği Çalıştayı yapıldı
Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen, Birleşmiş Milletler'in (BM) geçen yıl yapılan 66. Genel Kurulu'nda 2014'ün Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan edildiğini belirterek, "Biz de bu doğrultuda çalışma başlattık. Bu konuyla alakalı önce bir çalıştay yapma kararı aldık. Çalıştayda çıkan sonuçları, 21 Ekim tarihinde geniş katılımlı bir toplantıyla kamuoyu ile paylaşacağız." dedi.

HAYKOOP tarafından düzenlenen 2014 Yılı Aile Çiftçiliği Çalıştayı, Pamukçu Asya Termal Otel'de yapıldı. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, belediye temsilcileri, oda, birlik ve derneklerin katıldığı çalıştayda, aile çiftçiliğinin ölçeği ve önemi ele alındı. Ayrıca önündeki tehditlerin ne olduğu ve nasıl kaldırılacağı konuları konuşuldu. HAYKOOP Başkanı Özen, konuşmasının başında birlik hakkında kısa bilgi verdi. Ardından hazırladıkları projeleri anlattı. Ciddi bir proje başvurusu yaptıklarını belirten Özen, "Ortaklarımızın yurtiçindeki her türlü bilgi ve görgülerini geliştirici hizmetleri bugüne kadar tamamladık ancak yurtdışında, özellikle kooperatifçiliğin kalesi olan Almanya'da bu işin nasıl yapıldığını, sistemin nasıl kurulduğunu ve tarım ekonomisindeki katkılarını yerinde incelemek üzere dünyanın bir numaralı hayvancılık fuarı olarak bilinen Hannover Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na (EuroTier) katılacağız. 11-14 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan fuara, KOSGEB destekli hazırladığımız projemiz kabul edildi. Kooperatif başkanlarımız ve yöneticilerimiz, Almanya'da fuara katılacak. Ardından Alman Kooperatifler Federasyonu'nun Bonn şehrinde bulunan şubesinde işbirliği toplantısı gerçekleştireceğiz. Burada Alman kooperatifçiler sistemini inceleme imkanı bulacağız. Ayrıca Almanya'da hayvancılığın ne şartlarda ve nasıl yapıldığını inceleyeceğiz." dedi.

Fuara 25 kişilik heyetle katılacaklarını anlatan Özen, Balıkesir'de tarım ve hayvancılıkla uğraşan şirketlerin de katılmasını istedi. Birlik olarak hazırlıklarını yaptıkları diğer bir projelerininse ırk ıslahı çalışması olduğunu belirterek, bununla ilgili ön talep aldıklarını vurguladı. Et ve süt konusunda daha yüksek verimli hayvanlara ilginin artığına dikkat çeken Faruk Özen, "Bunu ithalatla kapatmayı düşünüyoruz. İthalatı yapmak için bireyler açısından oldukça güçlükler var. Bunu ancak şirketler ve sermayeler gerçekleştiriyor. Avusturya'dan dünyanın en iyi ırkı olarak bilinen, etçi ve sütçü karışımı Simental ırkı gebe düve ithalatı için projesini hazırlıyoruz. Bakanlık, projemize olumlu baktı. Şu anda ön talepleri alıyoruz. İl etapta bin adet gebe düveyi, 7 yıl sıfır faiz ve ilk 2 yıl ödemesiz olarak çiftçilere ulaştırmak için vesile olacağız. Bu projemiz inşallah dört ay içesinde gerçekleşmiş olacak." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,