Öne Çıkanlar trakya e-fidancim eğitim tarım en verimli badem

Bu haber kez okundu.

Batı Akdeniz'den yapılan ihracatta hedefler tutmadı
Batı Akdeniz'den yapılan ihracat yüzde 6,1 artışla 1 milyar 638 milyon 432 bin dolar olarak gerçekleşti. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, "2014 hedefini koyarken bu rakamı 1,8 milyar olarak öngörmüştük." dedi.

Mustafa Satıcı, BAİB Yönetim Kurulu üyeleri Hakkı Bahar, Ramazan Atılgan ve Hakan Katı ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Birlik binasındaki toplantıda 2014'te gerçekleşen ihracat rakamları ile 2015 beklentileri paylaşıldı. 2014 yılında Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan Batı Akdeniz'den bir önceki yıla göre yüzde 6,1 artışla 1 milyar 638 milyon 432 bin dolar olarak ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Satıcı, "2014 hedefini koyarken bu rakamı 1,8 milyar olarak öngörmüştük. Bir takım gelişmeler ve dış konjonktürden dolayı bu rakamın kısmen gerisinde kaldık. Her ne kadar bölgemizden en çok ihracat yaptığımız bir yılı geride bırakmış olsak da bu bir anlamda bizim için buruk bir sevinç olarak öne çıkıyor." diye konuştu.

İhracattın beklentilerin altında kalmasının Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak gibi yakın coğrafyada yaşanan savaş, karışıklık, kriz gibi etkenlerin yanı sıra dünya piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklandığını ifade eden Satıcı, "Türkiye'nin 2014 ihracatının yüzde 4 artığı bir dönemde bundan yüzde 50 daha fazla artış sağlayarak Türkiye'nin önünde bir rakamla ihracatımızı tamamladık." dedi.

151 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI

BAİB üzerinden 2014'te 151 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. 25 farklı sektörde ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Satıcı, 13 ülkeye ilk kez geçen yıl ihracat yapıldığını söyledi. En fazla ihracat Rusya Federasyonu'na yapılırken bu ülkeyi Çin ve Almanya takip etti.

DOMATES İLK SIRADA

En çok ihracat yapanın yaş sebze meyve sektörü olduğuna değinen Satıcı, "2014 yılını 650 bin tonun üzerinde ihracat rakamı ve yaklaşık 544 milyon dolarlık bir gelir ile tamamladı. Yaş meyve sebze sektörünün ihracat lideri konumunda olan domates 2014 yılında yüzde 1 oranında artışla 182 milyon 209 bin dolar ihracat rakamına ulaşmıştır. Sektörünün en fazla ihraç ettiği ikinci ürün ise yüzde 13,6 oranında artış ve 66 milyon 834 bin dolar ihracatla üzüm olmuştur. Bölgemiz yaş meyve sebze ihracatında önem arz eden diğer başlıca ürünler ise biber ve nar olmuştur." diye konuştu.

İlk sıradaki yaş sebze meyveyi 337 milyon dolara yaklaşan ihracatıyla maden ürünleri, yaklaşık 155 milyon dolarla kimya sektörleri takip eti.

2015 BEKLENTİSİ

ABD'nin parasal genişlemeden vazgeçmesine bağlı olarak piyasalarda para arzının azalmasına bağlı riskler bekledikleri 2015'te önceliklerinin bölge ihracatını korumak olduğunu kaydeden Satıcı, "2015'te 1,8-2 milyar dolar arasında bir rakamla ihracatımızı tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi