Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

Batının yaptırım uyguladığı Rusya, Çin’le 40 anlaşma imzaladı
Ukrayna krizi nedeni ile Batı ile ilişkileri soğuyan Rusya, Çin’le enerji, ticaret, nükleer santral, demiryolu inşaatı, bakacılık, eğitim, haberleşme ve diğer bir çok alanda 40 ayrı anlaşma imzaladı.

Çinli mevkidaşı Li Keqiang’la ortak bakanlar kurulu toplantısı yapan Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, son 6 yılda Rusya-Çin ticaret hacminin 40 milyar dolardan 90 milyar dolar çıktığını, 2015’de hedefin 100 milyar dolar olduğunu söyledi. Medvedev’e göre Rusya-Çin işbirliğindeki yüksek seviye stratejik ortaklığın unsurlarını içeriyor.

Çin Başbakanı Keqiang da Moskova’da 19’uncu gerçekleşen toplantıların iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerine büyük bir ivme kazandıracağını vurguladı.

Rusya ve Çin 400 milyar dolar değerinde 30 yıl süreli Mayıs ayında imzalanan doğalgaz anlaşması ile ilgili ulaşım yolları ve fiyat konusunda görüşmeleri sürdürüyor.

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom, Çin’in Tianwan kentinde inşa edilen nükleer santralin 5-8 ünitelerinde yer alacak. Rusya 2007’de santralin 1-2 ünitelerini inşa etmiş, 3-4 üniteleri için de lisans hakkını almıştı.

25 MİLYAR DOLARLIK SWAP (DÖVİZ TAKAS) ANLAŞMASI

İki ülke bankacılık sektörünün gelişimi için Sberbank, VTB ile Çin bankaları arasında işbirliği anlaşması imzalayan Rusya ve Çin, 25 milyar dolar civarında (150 milyar yuan, 815 milyar ruble) yerel para birimleri ile ikili takas (swap) anlaşması imzaladı.

100 BİN ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMINDA YER ALACAK

Rusya ve Çin’in imzaladığı anlaşmaya göre yaklaşık 100 bin öğrenci değişim programında yer alacak. Rusya’da halen 25 bin Çinli öğrenci eğitim alırken, Çin’de de 15 bin Rus öğrenci yüksek eğitim alıyor. 2014-2015 döneminde 800 olan Çinli burslu öğrenci kotası gelecek dönem için 1000’e çıkarılıyor.

1 TRİLYON RUBLELİK MOSKOVA-KAZAN HIZLI TREN YOLUNA İMZA

Rusya ve Çin, Moskova-Kazan arasında inşa edilecek hızlı tren yolu ile ilgili 1 trilyon rublelik (26,4 milyar dolar) işbirliği anlaşması imzaladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,