Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim özel sektör teşvikleri trakya

Bu haber kez okundu.

Bayram yaklaştı sebze fiyatları tavan yaptı, patates bu sene de düşmeyecek
Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte oteller ve restoranların sebze stoğu yapması yanı sıra yağmurlar yüzünden sebze fiyatları tavan yaptı. Geçtiğimiz hafta pazar ve market tezgahlarında 1 ile 1,5 liradan satılan domatesin fiyatı 3 lirayı aştı. Rekoltedeki düşüklük sebebiyle patates ve soğan fiyatlarının da bu sene düşmeyeceği bildirildi.

Domatesteki artışın bayram sebebiyle olmadığını, yağmurun özellikle Ankara bölgesindeki üretim merkezlerinde etkili olmasından kaynaklandığını belirten Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, "Sebzedeki fiyat artışında şimdilik bayramın etkisi yok ancak arife günü ve öncesinde fiyatlarda talebe göre biraz oynama olabilir." dedi. Kısa bir süre öncesine kadar pazar ve marketlerde kilosu 1-1,5 liradan satılan domates 3 liraya, 1,5 liradan satılan biber 2,5 liraya, 2 liradan satılan fasulye 3 liraya yükseldi. Antalya Yaş Meyve Sebze Hali’nde sivri biberin kilosu 2,20 ile 2,5 lira arasında, domates 2,75 ile 3 lira arasında, fasulye 2 ile 2,60 lira arasında satılıyor. İstanbul Hali’nde ise sivri biber 1 ile 1,5 lira arasında, domates 1 ile 4,5 lira arasında, fasulye 1,5 ile 3,5 lira arasında tüketiciye ulaşıyor. Özellikle domates, biber, fasulye gibi ürünlerin fiyatları geçtiğimiz haftaya göre önemli miktarda arttı.

ARİFE GÜNÜ ARTSA BİLE BAYRAM SONRASI FİYATLAR NORMALE DÖNER

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan’a göre, özellikle domatesteki fiyat artışı Kurban Bayramı’yla ilgili değil. Geçtiğimiz günlerdeki yağmur sebebiyle üretim merkezlerinde zarar oluştuğuna dikkat çeken Tavşan, şunları kaydetti: "Zamlarda en büyük etken yağışlar oldu. Çünkü şu anda Türkiye’nin en önemli domates üretim merkezi konumundaki Ankara’da özellikle Ayaş ve Beypazarı bölgesinde domates üretim zamanı. Ancak yağışlar sebebiyle ürünler zarar gördü. Fiyat artışında yağmurlar önemli rol oynadı. Şu anda Kurban Bayramı’yla ilgili bir fiyat artışı şok. Ancak arife günü ve öncesinde talebe göre fiyatlarda oynama olabilir. Ama bayramdan sonra devreye girecek yeni üretim merkezleriyle birlikte domates ve diğer sebzelerdeki fiyatlar normale döner. Fethiye, Antalya, Kumluca gibi üretim merkezlerindeki domatesin piyasaya çıkmasıyla pazarın ateşi düşer."

PATATES VE SOĞANDA REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ VAR, FİYATLAR YÜKSELEBİLİR

Pazar ve marketlerde hasat mevsimi olmasına rağmen kilosu 2 liradan satılan patates ile 1,5 liradan satılan soğanda rekolte düşüklüğü olduğunu dile getiren TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan, "Halen İstanbul Hali’nde büyüklüğüne göre 1 ile 3 liradan satılan patates 1 ile 2,20 lira arasında satılan soğan fiyatları daha da artabilir. Görüştüğümüz patates ve soğan üreticileri rekoltenin geçtiğimiz yıllara oranla düştüğünü, bunda sıcak havaların etkili olduğunu söylediler. Patates ve soğanda ihracat olması durumunda fiyatların daha da artması bekleniyor. Üreticiler, fiyatların çok düşeceği kanaatinde değiller." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı