Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim kefir

Bu haber kez okundu.

Bel, Kürek, Tırmık İthalatında Gözetim Belgesi Zorunlu Olacak
ANKARA (ANKA) – Ekonomi Bakanlığı, bel, kürek, tırmık ve yabaların ithalatında gözetim belgesini zorunlu hale getirildi. Gözetim belgeleri 6 ay süreyle geçerli olacak. Gözetim belgesi, gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacak. Bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonlarından 250 kilogram veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, CIF kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf olacak.
Ekonomi Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2011/10) Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre beller, kürekler, tırmıklar ve yabaların ithalatında ileriye dönük ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması hayata geçirilecek. Söz konusu eşyalar, Ekonomi Bakanlığı’nca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilecek. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacak. Gözetim belgesinin bir örneği gümrük beyannamesine eklenecek. Bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonlarından 250 kilogram veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, CIF kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf olacak. Beller ve kürekler için kilo başına 8 dolar, tırmıklar ve yabalar için 7 dolar CIF bedeli alınacak.

-GÖZETİM BELGESİ BAŞVURULARI-

Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için Gözetim Belgesi Başvuru Formu’nun usulüne uygun bir şekilde doldurulması ve gerekli belgelerle birlikte eksiksiz bir şekilde İthalat Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi gerekecek. İthalat Genel Müdürlüğü, gerekli görmesi halinde, ek bilgi ve belgeler isteyebilecek. Yapılan beyanın gerçeğe aykırı olduğunun veya başvurularda sunulan bilgi ve belgelerde tutarsızlık bulunduğunun tespit edilmesi halinde gözetim belgesi düzenlenmez.

-GÖZETİM BELGESİ SÜRESİ 6 AY OLACAK-

Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi 6 ay olacak. Gözetim belgesi, Gümrük Kanunu'nun "Eşyanın Gümrük Kıymeti"ne ilişkin hükümlerinin uygulanmasını engellemeyecek. Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, gözetim belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarı, toplam yüzde 5'ten (yüzde 5 dahil) daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek. Gözetim belgesi üçüncü kişilere devredilemez. Gözetim belgesi kapsamı eşyanın ithalatı ile ilgili belgelerin (gözetim belgesinin aslı, ayrıca ithalat gerçekleştirilmiş ise ticari fatura ve gümrük beyannamesinin fotokopisi) gözetim belgesinin geçerlilik süresinin bitiminden itibaren 10 gün işgünü içerisinde belge sahibi tarafından İthalat Genel Müdürlüğüne iletilmesi zorunlu olacak. Tebliğ 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

-ALÇAK YOĞUNLUK POLİETİLEN İTHALATINDA CIF BEDELİ ARTIRILDI-

Ekonomi Bakanlığı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin 2006/9 Sayılı Tebliğde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ’i de Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre alçak yoğunluk polietilen ithalatında ton başına (brüt) alınan CIF kıymeti bin 500 dolardan 2 bin dolara çıkarıldı. Tebliğ 30 gün sonra yürürlüğe girecek. Alçak yoğunluk polietilen, özellikle tarım alanında kullanılıyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi