Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Biber ve patlıcan üreticisine destek sözüne tepki
  ZMO Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer yaptığı yazılı açıklamada, tarım sektörünün uzun yıllar yeterli desteği görmediğini ve kendi kaderine terk edildiği için ciddi bir çöküş sürecine girdiğini savundu. Dünyanın en pahalı mazot, gübre ve ilacını kullanan Türk üreticisinin ayakta duramadığını ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğini ifade eden Tuncer, şöyle devam etti:
''İthalata dayalı tarım politikaları üreticiyi tarlasını toprağını terk etmeye zorlamaktadır. Yanlış politikalar sonucu üretimden kopan kırsal kesim, köyleri terk etmektedir. Son beş yılda 2 milyon kişi kırsalı terk etmiş 2,1 milyon hektar tarım alanı ekilip dikilmekten vazgeçilmiştir. Bu, Antalya bölgesi içinde geçerlidir. Entansif bir tarım kolu olarak en çok kazandıran seracılıkta büyüme hızı yüzde 10'lardan yüzde 3'lere düşmüş, ürünlerin fiyatları son üç yıldır yerinde sayarken, girdi fiyatlarının sürekli yükseldiği süreçte ürün fiyatlarının değişmemesi üreticiyi iflas noktasına getirmiştir. Yanlış kurgulanan Üretici Birlikleri Yasasıyla örgütsüzlüğe itilen üretici, üretimi planlayamamakta, vahşi piyasa koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalmaktadır.''
Yurt dışından bulaşan hastalık ve zararlılara karşı zamanında tedbir alarak üreticiyi korumayan iktidarın, üretim çöküp, ürün sokağa dökülünce çiftçiyi destekleyeceğini açıkladığını ileri süren Tuncer, şunları kaydetti:
''Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın (Biber, patlıcan üreticisini destekleyeceğiz) sözü bakanın biberi otomobil yedek parçası olarak gördüğünü anlatmaktadır. Biberin hasadı tamamlanmıştır. Stoklanabilecek sanayi malı olmadığına göre bu saatten sonra biberin neyini, nasıl destekleyecektir? Geçen yıl domates güvesi nedeniyle üretici domatesten vazgeçme eğilimine girdiğinde meslek odalarının uyarılarına karşın Tuta Absoluta ile mücadelede gerekli destek programını zamanında açıklamayan ve yeterli desteği vermeyen iktidar, seçimin yaklaştığı bu günlerde üreticinin sandıkta iktidara vereceği dersi görmüş olacak ki timsah gözyaşları dökerek ölünün arkasından ağlamaktadır.
Tarımı ve üreticileri desteklemek oluşturulacak ulusal bir tarım politikası ile Türkiye'nin her alanda kendine yeterli hale gelmesini sağlamaktan geçmektedir. Başta örgütlenme, planlama, destekleme olmak üzere her alanda üreticiyi sahipsiz bırakan iktidarın son destek vaatleri seçim hilesinden başka bir şey değildir.''Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,