Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kapanış fiyatı çiftçi hayvancılık ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Biçerdöverlerde yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası bulundurulacak
 Ayrıca biçerdöverlerde herhangi bir kaza ihtimaline karşı ilk yardım çantası bulundurulacak. Anız yangınlarına karşı da çiftçiler, hasadı bitmiş tarlalarda kalan sap ve anızı yakmayacak.

Valilik genelgesinde Ankara mülki hudutları dahilinde biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelebilecek dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının en alt seviyeye indirilmesi için biçerdöver kontrol hizmetlerinin organize edilmesi ve kontrollerin belirtilen esas ve usullere uyulması şartı getirildi. Biçerdöver kontrol hizmetlerinde hasat kayıplarının önlenmesi ile biçerdöverle yapılan hasadın zamanında ve ucuza biçilmesine dikkat çekildi.

Ankara Valiliği'nin 31 Mayıs 2011 tarih ve 1488 no'lu kararına kesin uyulma zorunluğunun bulunduğu genelgede, Ankara İl Tarım Müdürlüğü tarafından biçerdöver kontrollerinde beklenen etkinliğin sağlanabilmesi için il koordinatörü ve yeteri sayıda kontrolörler görevlendirilmesi istendi. Biçerdöverlerde operatör belgesi veya G sınıfı sürücü belgesi olmayan sürücülere biçerdöverle biçim yaptırılmayacak. Biçerdöverlerle yapılacak hububat hasadında yüzde 2 dane kaybını aşmayacak şekilde biçerdöver ayarları yapılacak. Biçerdöverler hasat edecekleri her tarlanın ekin durumuna göre ayarlanacak, yatık ürünlerin hasadında sap kaldırıcılar kullanılacak. Biçerdöverlerin ilerleme hızı gerektirmedikçe kesinlikle yükseltilmeyecek. Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ürün sahibi veya ürün sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacak. Biçerdöver kira ücretleri yapılacak sözleşmede belirtilecek.

Ankara Valiliği, belirlenen tertip ve tedbirlere tüm ilgililerin hassasiyetine uymalarını, tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkilat gösterenler veya riayet etmeyenler hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesi delaleti ile hareketleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. ve 40. maddelerinin uygulanacağını bildirdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı