Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba kefir Gıda kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Bozyazı, muz için atağa kalkıyor

Türkiye’nin muz deposu olan Mersin’de muz üretimi ve pazarlamasında yaşanan sorunların çözümü amacıyla Bozyazı’da kurulan Muz Komisyonu, hem talebin 12 ay karşılanabilmesi hem de tüm ülkeye pazarlanabilmesi için gerekli çalışmaları yapma kararı aldı.

Mersin’in Bozyazı ilçesinde “Muz üretimi ve sorunların çözümü” konusunda kurulan komisyon ilk toplantısını Kaymakam Hayatı Taşdan başkanlığında yaptı. Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen toplantıya, Bozyazı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Remzi Bardak, Anamur Ziraat Odası Başkanı ve Bozyazı Temsilcisi Ahmet Şeref Gümüş, Toptancı Hali Şube Müdürü Türkay Oğuz, İlaç Bayii Hayati Aydul, Komisyoncu Mehmet Gilik ve üreticiler katıldı.

Muzun üretiminden tüketimine tüm sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, sera mekanizasyonu, iklimlendirme, üreticilerin üretim teknikleri konusunda sürekli olarak desteklenmesi, hasat ve ambalajlama hatalarının en aza indirilmesi, ürünlerin pazara sevki sırasında frigofirik araçların kullanımı, belirli merkezlerde pazarlama ağı oluşturularak ilçede üretilen ürünlerin Türkiye’nin 81 ilinde de pazarlanabilmesi için gerekli adımların atılması için her türlü çabanın gösterilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda ayrıca, muz üretimi konusunda üretim planlamasına gidilerek yılın 12 ayında talep edilen ürünün karşılanarak, hem fiyat dengesinin oluşturulması hem de ülkenin döviz kaybına neden olan ithal ürün miktarının en aza indirilmesinin sağlanması için gerekli adımların atılması da kararlaştırıldı.

Öte yandan, Bozyazı’da üretimi yapılan turfanda sebze üretimi ve pazarlanması konusunda da gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapılması tüm paydaşlar tarafından benimsendi.

Üreticinin alın terinin karşılığını aldığı, tüketicinin ihtiyacı kadar ürünü uygun fiyata her dönemde alabildiği ve güvenle tüketebildiği, muz ve turfanda sebze üretimi konusunda sürdürülebilir bir sistemin kurulması için gerekli adımların atılması için üreticiler, tesis sahipleri, ilaç-gübre bayileri, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odasından müteşekkil paydaşların katımlıyla seri toplantılar düzenlenmesi kararlaştırıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı