Öne Çıkanlar trakya eğitim tarım özel sektör teşvikleri lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

BTSO Başkanı Burkay: İç tüketim yavaşladı, yatırımlar geriledi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’de 2014 yılında iç tüketimin yavaşladığını ve yatırımların gerilediğini söyledi. Burkay, yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma beklediklerini kaydetti.

2014 yılına ilişkin değerlendirme ve yeni yıla ilişkin beklentilerini açıklayan Burkay, dünya ekonomisinin 2014 yılında yüzde 2,6 ile beklentilerin altında büyüdüğünü hatırlattı. Dünya ticaretinin de yavaşlamadan olumsuz etkilenerek yüzde 3’e yakın bir büyüme gösterdiğini ifade etti.

Türkiye’de ise 2014 yılında iç tüketim artışının yavaşladığını ve yatırımların gerilediğini belirten Burkay, yüzde 3’ün biraz üzerinde gerçekleşmesi beklenen büyümeye en büyük katkıyı ihracatın yaptığını kaydetti. Türkiye’nin 2014 yılında öncelikli iki alandan biri olarak belirlenen enflasyonda hedefin oldukça uzağında kaldığını, diğer öncelikli hedef olan cari açıkta ise ihracat artışı ve ithalattaki gerileme ile önemli bir iyileşme gösterdiğini belirtti. Burkay, enflasyonunun yılı yüzde 9’un üzerinde kapatacağını, cari açığın milli gelire oranının ise yüzde 6’nın altında kalacağını dile getirdi.

TASARRUF TEDBİRLERİ SÜRECEK

Orta vadeli programın 2015 yılı için yol gösterici nitelikte olduğuna dikkat çeken Burkay, “Yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma bekliyoruz. Toplam tüketim harcamalarının yüzde 3,8; yatırım harcamalarının ise yüzde 4,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye, 2015 yılında öncelikleri enflasyona, cari açığa ve yapısal reformlara verecektir. Bu öncelikler çerçevesinde sıkı para politikası ile kamu mali disiplini ve tasarruf tedbirleri sürdürülecektir.” diye konuştu.

TÜRK LİRASI’NIN DEĞERİ

2015 yılı sonunda enflasyonun yüzde 6,3, ihracat artışının yüzde 7,8 ve ithalat artışının ise yüzde 4,5 olarak öngörüldüğüne dikkat çeken Burkay, enflasyondaki gerileme ile faizlerde düşüş beklentilerinin bulunduğunu ifade etti. Burkay, şunları kaydetti: “Türkiye 2015 yılına petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon ve cari açık üzerinde yaratacağı olumlu etki ile diğer gelişen ülkelere göre olumlu ayrışarak girmektedir. Türk Lirası’nın değerini de bu pozitif ayrışma ile ABD Merkez Bankası’nın faiz artış süreci belirleyecektir.”

2014 yılında özel sektör yatırımlarındaki gerilemelerin Bursa’da da etkili olduğunu belirten Burkay, “Alınan yatırım teşviklerinin tutarı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35 oranında gerilemiştir. Yabancı sermaye yatırımları da özellikle yatırım yeri sıkıntısı nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi