Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Bu fakültenin bir bacası eksik
1967’de Ankara Üniversitesine bağlı kurulup, 1973 yılında Ç.Ü.’ye geçen Ziraat Fakültesi 44 yıldır sürdürdüğü eğitimin yanında sahip olduğu çiftlik alanı ile “Çukurova’nın son ağası” diye tanımlanıyor. Derslik, laboratuvar, seminer salonu, atölye gibi birimlerin toplam alanı 30 bin metre kareyi aşan fakültede yaklaşık 8 bin 500 dekarlıak arazi Araştırma ve Uygulama Çiftliğine ayrılmış.
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayzin Küden, çiftlik arazisinde 4 bin 280 dekarlık alanın 2 bin 680 dekarında buğday, nohut, arpa, fiğ, triticale gibi kuru tarla tarımının yapıldığını söyledi. Bin 600 dekarlık sahada ise mısır, yonca, ayçiçeği olmak üzere sulu tarla tarımının gerçekleştiğini ifade eden Küden, “Ayrıca bin 500 dekar turunçgil bahçesi, 40 dekar üzüm bağı, 635 dekar zeytinlik, 230 dekar ılıman iklim meyveleri, 76 dekar subtropik iklim meyveleri, 15 dekar enginar üretimi yapılmaktadır.” dedi.

Fakültenin hayvancılık şubesinde ağırlıklı olarak 550 adet büyükbaş, 300 koyun ve 600 keçi olmak üzere küçükbaş; 3 bin 500 kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığını açıklayan Küden, burada ayrıca 250 kolonilik bir arıcılık tesisinin üretim yaptığını kaydetti.

Gıda Şubesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ünitelerinden gelen sütlerin işlenerek pastörize süt, yoğurt, ayran, kaşar beyaz, tulum, keçi peyniri, tereyağ, dondurma, lor ve çökelek gibi işlenmiş besinlere dönüştürüldüğünü belirten Küden, şöyle devam etti: “Ayrıca işletmede yetiştirilen sebze ve meyvelerden siyah ve yeşil zeytin, zeytinyağı, salça üretilmektedir. Süt Bitkileri ve Fidancılık Şubesinde ise çeşitli iç ve dış mekan süs bitkileri, kesme çiçek, köklü gül ile fidan üretimi yapılmaktadır. Fakültemiz Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde öğrenciler uygulamalı eğitimlerini sürdürürken, üreticilerle tarım kuruluşlarının sorunlarının çözümünü hedefleyen tarımsal çalışmalar yürütülüyor. Çağdaş tarım tekniklerinin gereklerine ve özellikle fakültede gerçekleştirilen araştırma ve inceleme sonuçlarına göre çok çeşitli bitkisel ve hayvansal üretim etkinlikleri yapılıyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi