Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Budak: Enflasyondaki düşüş tarım fiyatlarındaki düşüşle elde edildi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Çetin Osman Budak, "Kasım 2012 enflasyonu TÜFE’de yüzde 0,38 ile beklentilerin altında, ÜFE’de yüzde 1,66 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 6,37 üretici fiyatlarında yüzde 3,60 olarak gerçekleşmiştir. TÜFE’deki sürpriz tarım sektöründeki fiyat düşüşlerinin sonucudur. Gıda fiyatları kasım ayında yüzde 0,12 oranında düşerken, yıllık gıda enflasyonu yakın tarihin en düşük oranıyla yüzde 4.32 olarak gerçekleşmiştir. ÜFE’deki yükseliş enerji fiyatlarının zamlar sonucunda yüzde 33,6 oranındaki artışından kaynaklanmıştır.” açıklamasında bulundu.

Antalya, Isparta, Burdur’u kapsayan Batı Akdeniz bölgesindeki TÜFE oranının aylık yüzde 0,22, yıllık yüzde 6,31 olarak gerçekleştiğini belirten Budak, “Batı Akdeniz Bölgesi aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının altında kalırken on bir aylık enflasyonda ortalamanın üstünde yer almıştır. Bölgesel enflasyonda da en fazla dikkat çekici husus tarım enflasyonunun aylık yüzde -1,03 ve yıllık yüzde 3,89 oranlarıyla Türkiye ortalamasının oldukça altında kalmasıdır. Bölgesel enflasyonda Türkiye ortalamasının üzerinde artış konut ile eğlence ve kültür sektöründe gerçekleşmiştir. Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda yirmi ikinci, on bir aylık bazda beşinci ve yıllık bazda on üçüncü sırada yer almıştır.” dedi.

Enflasyonda, mevsimlik hareketler dışında, düşüşün sürdüğüne değinen Budak, "Enflasyondaki düşüş bu yıl ekonomik durgunluk ve tarım fiyatlarındaki düşüş sonucunda elde edilmiştir. Reel sektörde ve tarımda düşük enflasyon ile birlikte ağır bir bedel ödendiğinin unutulmaması gerekir. Tarımda düşük enflasyon rekoru kırılmaktadır. TÜFE’de aylık yüzde -0,12, yıllık yüzde 4,36, ÜFE’de aylık yüzde -2,96, yıllık yüzde -0,73’lik negatif enflasyon, sektörde alarm durumunun geçildiğini ve olağanüstü önlemler alınması gerektiğini göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı