Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Çankırı kavunu bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü
Çankırı denince akla gelen ürünlerden Kızılırmak kavunu bu yıl üreticilerinin yüzünü güldürdü. Çankırı'da buğday ve arpadan sonra üçüncü sırada yer alan kavun üretimi, 40 bin dekarlık alanda yaklaşık 65 bin ton olarak gerçekleştiridi.

Çankırı'da kavun yetiştiriciliği yapan Emrah Babacan, bu yıl mahsulün son zamana kadar elverişli olmadığını ama son yağan yağmurlar kavunun dirileşmesine ve tatlanmasını sağladığını ifade etti. Emrah Babacan, şöyle dedi:

"Yağmurlar sebebiyle mahsul bollaştı, çok şükür bu yılki mahsul geçen seneye göre çok daha bol. Kavunu halkımıza sunabilmek için tarlada silahlarla nöbet tutuyoruz, bu yıl yaban domuzu çok fazla ve tarlalara girerek kavun ve karpuza zarar veriyor, biz de mahsulün zarar görmemesi için nöbet tutuyoruz. Bu kavunların tadını bilmeyen yoktur. Buradan geçen yabancılar bu kavunun meşhur olduğunu biliyorlar ve Çankırı kavununu komşularına götürmek için bolca alıyorlar. Onlar olmasa satış zor olur, çünkü yerli halk bir adet alıyor. Biz burada sattığımız kadar da kış için ayırıyoruz, kavunları kışa kadar saklamak için saman altında bekletiyoruz. Kışa kadar muhafaza edebiliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı