Öne Çıkanlar çiftlik bank çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa

Bu haber kez okundu.

Çay tarlaları kaçak işçilere kaldı
Doğu Karadeniz’de 200 binden fazla üreticisi olan ve 1 milyondan fazla insanın geçim kaynağı durumundaki çay, artık çalışma izni olmayan 10 bine yakın Gürcü ve Rus işçiler tarafından hasat ediliyor. Üreticiler, yerli işçilerin maliyetinin yüksek olmasından dolayı günlüğü 80-90 lira olan yabancı uyruklu işçileri tarlalarında çalıştırıyor.

    Çoğunluğunu Gürcistan ve Rusya’dan gelenlerin oluşturduğu sözkonusu kişiler Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak başlayan yaş çay kampanyasının ardından bölgeye akın ediyor. Ülkeye turistik gezi kapsamında giren ve 3 ay kalma izni bulunan kaçak işçiler, bölgedeki uzantıları sayesinde çay tarlaları ve özel sektör çay fabrikalarında çalışma imkanı buluyor. Çay üreticisi, yerli işçilerin maliyetinin yüksek olmasından dolayı Gürcü ve Rus işçileri çalıştırmayı tercih ediyor. Tarlada çalışan kaçak işçiler, günlük yevmiye olarak 80-90 lira arası bir ücret alıyor. Bazı bölgelerde ise bu işçiler topladıkları çay tonu başına üretici ile 250 liraya anlaşıyor. Özel sektör çay fabrikalarında da hiçbir sosyal güvencesi olmadan kaçak statüde çalıştırılan işçiler, aylık 600-700 lira ücretle çalışıyor. İşçiler, Ekim ayında biten çay hasadının ardından, bir sonraki yıl yeniden gelmek üzere ülkelerine dönüyor. Bölgede kaçak işçi sayısının 10 bine yakın olduğu söyleniyor.

    Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bölgede özellikle çay tarlalarında Gürcü işçilerin ağırlıklı olarak çalıştırıldığını ifade ederek "Bölgede yaşayanların çoğu büyük şehirlere göç etti. Genç nüfus çok az. Yerli işçinin olmaması, olan yerli işçinin de çalışma maliyetinin yüksek olması üreticiyi kaçak Gürcü işçileri çalıştırmaya yönlendiriyor." dedi.

    Çay Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Mavi ise Doğu Karadeniz’de çalışma izni olan yabancı işçi sayısının yüzü geçmeyeceğini öne sürerek "“Bölgede yaklaşık 10 bin kişi çalışma izni olmadan kaçak statüde çay fabrikalarında ve tarlalarda çalıştırılıyor. Çay sektöründeki işadamları bölge insanına tatmin edici ücret vermediğinden insanımız buralarda çalışmıyor. Sektörde ihtiyaç duyduğu işçi açığını yabancı işçilerle karşılıyor. Çalışma güvencesi olmaksızın düşük fiyatlarda bir öğün yemeğe bu işçilerin çalıştırıldığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

    Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan da çay üreticisinin yerli işçi bulamadığından yabancı işçileri tarlasında çalıştırmak zorunda kaldığını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı