Öne Çıkanlar fakıbaba aa trakya Gıda tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Çayda KDV'nin Yüzde 1'e İndirilmesi Talebi
Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, 25 Aralık Pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacakları görüşmede, Kdv indiriminin Rize çaycılığı için olmazsa olmaz olduğunu ileteceğini söyledi.

Erdoğan, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, çayda yüzde 8 olarak uygulanan Kdv'nin üretimden tüketime kadar sektöre önemli yük getirdiğini belirterek,

"Temel tüketim maddelerinde uygulanan Kdv oranı bir süre önce yüzde 1'e düşürüldü. Çay da Türk vatandaşlarının temel gıda maddelerindendir ve milli içeceğimiz haline gelmiştir. Halkımızın sabah kahvaltıdan akşam geç saatlere kadar Sudan sonra en çok tükettiği içecek çaydır" dedi.

Cari açığa Kdv'nin yüksek ya da düşük olmasının etkisi olmadığını savunan Erdoğan, "Çayın tarladan bardağa kadar hiçbir aşamasında ithal girdi kullanılmamakta, tamamen yerli hammadde ve yerli teknoloji ile üretilmektedir. Kdv indirimi, kaçak çayın da önüne geçecektir. Halkımızın tükettiği çayın tamamı ülkemizde, sağlıklı ortamda, doğal yollardan üretilerek tüketiciye sunulmaktadır" diye konuştu.

Erdoğan, çay sektöründe Kdv'nin yüzde 1'e indirilmesi amacıyla bir süre önce kentteki tüm Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldikleri ve ortak bir açıklama yaptıklarını anımsatarak, "Konuyla ilgili görüşlerimizi ilgili bakanlıklara, yetkili kurumlara ve Rize'deki tüm resmi ve gayri resmi kurumların genel merkezlerine gönderdik. 25 Aralık Pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacağımız görüşmede, Kdv indiriminin Rize çaycılığı için olmazsa olmaz olduğunu ileteceğim. Kdv indirimi Türk çay sektörüne çok büyük katkı sağlar" dedi.

Tarım ürünlerinde kayıt dışılığın 2010 yılında yüzde 65 olduğunu, bu nedenle Başbakan Erdoğan'ın geçen yıl sonlarında yaptığı bir konuşmada, tarım sektöründeki kayıt dışılığın yüzde 5'e indirilmesi için çalışma yapılacağını söylediğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kdv indirimi sayesinde çay sektöründe kayıt dışılık ortadan kalkacak, devletin vergi geliri artacaktır. Türk çay sektörünün tamamının kayıt altına alınmasında çok önemi bir çalışma olacaktır. Sanayici, müstahsil ve son tüketiciye yarayacak olan indirim ile devletin vergi kaybı da ortaya çıkmayacaktır. Bütün ürünlerin resmi statüde işlem görecek olmasından dolayı kurumlar ve diğer vergilerde meydana gelecek olan artış, Kdv'deki kaybı karşılayacaktır. Bu nedenlerden dolayı halkımız tarafından temel tüketim maddesi olarak kullanılan çayın devlet nazarında da temel tüketim maddesi olarak değerlendirilmesini, çayda uygulanan Kdv oranının yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini talep ediyoruz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı