Öne Çıkanlar çiftçi sel madurları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ayçiçeği zararlıları un ihracatı

Bu haber kez okundu.

Çaykur, bu çayın kilosuna 300 lira veriyor
Bu yıl ilk kez beyaz çay üretimi yapmaya karar veren Çaykur, bu kapsamda bugüne kadar üreticisinden 238 kilogram çay tomurcuğu satın aldı. Kurum, alınan çay tomurcuklarının karşılığında üreticisine kilogram başına 300 lira ödeme yapacak.

    Çaykur, 2013 yılı yaş çay kampanyası kapsamında çay alımlarını tüm hızıyla sürdürüyor. Kampanya kapsamında üreticiden bugüne kadar 158 bin ton yaş çay yaprağı satın alındı. Kurum, bu yıl ilk kez üretimine başladığı beyaz çay için üreticisinden çay tomurcuğu alımlarını da devam ettiriyor. Bugüne kadar üreticisinden 238 kilogram çay tomurcuğu alan kurum, alınan çaylara karşılık her kilogramına 300 liralık ödeme yapacak. Çaykur, ürettiği beyaz çayları küçük ambalajlarda gram ile satacak.

    Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, yaptığı açıklamada, “Beyaz çay, filizinin en uç noktasındaki tomurcuktan elde edilen tomurcuktan üretildiği için hammaddesinin elde edilmesi yeşil çay yaprağına kıyasla bir hayli zor. Tomurcuk hasadı kuru havalarda ve tek tek el ile toplandığı için uzun bir zaman ve sabır istiyor. Tüm zorluklarına rağmen yaş çay alımlarının başladığı ilk günlerden bu yana üreticilerinden 238 kilo çay tomurcuğu almayı başardı. Bu çaylardan 60 kilo beyaz çay ürettik. Çay tomurcuğunun kilogramını 300 liradan üreticimizden alıyoruz. Ürettiğimiz beyaz çayları özel ambalajlarda gram ile satacağız. Satış fiyatımız konusunda henüz bir fiyat belirlemedik fakat dünya piyasalarında kilosu bin dolardan alıcı buluyor.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı