Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı aa kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Çaykur, şekerden 10 kat daha tatlı ve sıfır kalorili bitki üretimini başardı
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Arjantin'den getirilen ve kalorisiz şeker elde edilen stevia isimli bitkinin Doğu Karadeniz Bölgesi'nin toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığını ve üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Şekere göre 10 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği bulunan stevia, sıfır kaloriye sahip.

Sütlüoğlu, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi'nde basın mensupları ile bir araya gelerek deneme üretimi yapılan stevia bitkinin ikinci hasadını gerçekleştirdi. Sütlüoğlu, stevianın anavatanının Arjantin ve Uruguay olduğunu ifade ederek, “Stevia çay olan alanlarda iç içe yetişiyor. Bu bitkinin üretimi deneme aşamasında. Stevia’yı toz ve kesme şeker olarak üretebileceğiz. Teknik bilgiler bu ürünün Doğu Karadeniz Bölgesi için önemli bir yeni gelir kaynağı olabileceğini gösteriyor. Yeni bir geçim kaynağı ile karşı karşıyayız. Bölge insanımızın refahı için steviaya önem veriyoruz. Dünyanın yeni yeni tanıdığı bir ürün stevia. Önümüzdeki iki üç yıl içerisinde stevia pazarının 10 milyar dolar daha büyüyeceği ifade ediliyor. Dolayısıyla çok önemli bir ürün olan stevia üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

ÇAYKUR 485 BİN TON ÇAY ALDI

Sütlüoğlu, 26 Nisan’da hasadına başlanan yaş çayda üçüncü sürgün alımlarına başladıklarını belirterek,”Birinci sürgünde toplamda 210 bin ton, ikinci sürgünde 230 bin ton ve devam eden üçüncü sürgünde 45 bin ton yaş çay aldık. Toplamda 485 bin ton yaş çay üreticimizden aldık. Bu sene yeni bir ürünümüz piyasaya çıktı. ‘Çayın Prensesi’ dediğimiz beyaz çayımızı piyasaya sunduk. Kilosunu 300 liradan satın aldığımız yaş çay tomurcuğundan bugüne kadar bin 272 kilogram aldık.” diye konuştu.

Sütlüoğlu, kuru çayın yanında bu yıl soğuk çay piyasasına da hızlı bir giriş yaptıklarına vurgu yaparak, “ ‘Didi’ ismiyle soğuk çayımızı geçen yıl piyasaya sunmuştuk. Soğuk çay piyasasında kısa zamanda zirveye oturduk. Çok güçlü bir marka kazandırdık ülkemize. Didi satışlarımızda geçen yıl 40 milyon litre satış yaparken bu yıl 44 milyon litreye ulaştık. Geçen yıl 500 mililitrelik kutularda 80 milyon adet didi satmıştık. Bu milli ürünümüze sahip çıkan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı