Öne Çıkanlar Bitlis afetzede tohum desteklemesi interfresh hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Cevizde üretim düştü, fiyat katlandı; vatandaş cevizi artık taneyle alıyor
Türkiye'de ceviz üretiminde yaşanan rekolte düşüşüne bağlı olarak ürün fiyatı ikiye katladı. Daha önce kilosu 30 liradan satılan ceviz içinin fiyatı 60 liraya yükselirken; tane fiyatı da 20 kuruştan 40 kuruşa çıktı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği verilerine göre Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu, Kilis, Osmaniye, Kırşehir, Nevşehir, Bitlis, Siirt, Erzincan, Malatya, Tunceli, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Bursa, Sakarya, Uşak, Çorum, Samsun, Karabük ve Ordu gibi Türkiye’nin önemli ceviz üretim merkezlerinde yüzde yüze varan oranlarda rekolte kaybı yaşanırken, üretimi düşen ceviz piyasada artık taneyle satılıyor.

Mart ayının son günlerinde tarım alanlarını vuran don olayı, Kahramanmaraş’ta ceviz üreticilerini zarara uğrattı. Toplam ceviz ağacı varlığının 433 bini geçtiği ilde yılda ortalama 10 bin ton ceviz üretilirken bu yılki sayı yaklaşık 100 bin adetle sınırlı kaldı. Cevizdeki fiyat artışı rekolte kaybına bağlı olarak normal karşılanırken, geçen yıl esnafın tanesini 20 kuruştan satışa sunduğu cevizin fiyatı bu yıl yüzde yüz artarak 40 kuruşa yükseldi. Tezgahlarda ise geçen yıl kilosu 30 liradan satılan ceviz içinin kilosu 60 liraya ulaştı.

İl genelinde ceviz bahçelerinin kuruduğunu belirten ceviz komisyoncusu Alaeddin Şişman, rekolte düşüşüne bağlı ceviz fiyatlarının arttığını söyledi. Ceviz satın almak için günde ortalama 10 köy gezdiklerini ancak 2 bin adet ceviz bulamadıklarını belirten Şişman: “Ceviz sadece rakımı düşük, şehre yakın bazı köylerde var. Günde 8-10 köyü geziyoruz, 2 bin adet ceviz bulamıyoruz. Bu nedenle ceviz fiyatları tavan yaptı. Fiyatlar yüksek olduğu için bizde pahalı alıp pahalı satmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Ceviz satışlarının 4’te bir oranında düştüğünü ifade eden Şişman: “Geçtiğimiz yıl 20 kuruşa satılan ceviz, bu yıl 40 kuruştan satılıyor. Maraş genelinde toplasanız 100 bin adet ceviz bulamazsınız. Rekolte o kadar düşük. Çoruma her yıl tırlarla ceviz satışı yapıyorduk, bu sene aynı yerde bir tane bile ceviz yok.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,