Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi besi sığırı yetiştiriciliği bekir pakdemirli makam aracı meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

CHP'li Umut Oran: Dünyanın özgürlüğü en kısıtlanmış basınıyız
CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Geleneksel Yılbaşı Buluşması’nda basın özgürlüğünün önemini vurguladı. Oran, “Dünyanın en özgürlüğü kısıtlanmış basınıyız. Çin’den ve Rusya’dan daha çok tutuklu basın mensubumuz var. Bugün gazetecilik yapmak cesaret işi. Onun için bütün arkadaşlarım sendikalı olmalı ki işini rahat yapsın. Medya patronları da kamu ihalelerine girmemeli.” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen Geleneksel Yılbaşı Kutlaması’na ekonomi müdürleri, yazarları, editörleri ve muhabirleri katıldı. Törende konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, 2015’in olumlu geçmesi temennisinde bulundu. 2023 hedeflerine de değinen Oran, “Şu an 158 milyar dolardayız, önümüzde 9 sene var. İhracatı ortalama her yıl 38 milyar dolar her sene arttırmalıyız. Buna ulaşılabilir. Hem siyasetçiler hem ihracatçılar olarak bu hedeflere odaklanacağız. Ekonomi önemli ama ekonominin yanında demokrasi de önemli. Yapısal reformlar olmadan, demokrasi çalışmadan ekonomi güçlenmiyor." diye konuştu.

CHP’nin iktidara eleştirilerin yanında öneriler de getirdiğini anlatan Oran, şunları söyledi:

“Yolsuzluk ve rüşvete karşı girişimlerimiz oldu. CHP olarak siyasi ahlak ve etik yasasını üç dönemdir çıkarmayı öneriyoruz. Dokunulmazlıkların ele alınmasını, mal beyanı verilmesini ve etkin denetimi savunuyoruz. Ben 17 Aralık’ta siyasi ahlak yasası ile ilgili teklifi verdim. Tabii baraj konusu da önemli. Sorun askeri ihtilaldan bu yana devam ediyor. Avrupa’da baraj yüzde 5. Son olarak da dünyanın en özgürlüğü kısıtlanmış basınıyız. Çin’den ve Rusya’dan daha çok tutuklu basın mensubumuz var. Bugün gazetecilik yapmak cesaret işi. Onun için bütün arkadaşlarım sendikalı olmalı ki işini rahat yapsın. Medya patronları da kamu ihalelerine girmemeli."

TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise 2014’ün zorlu ama başarılı bir yıl olduğunu dile getirdi. Bölge ülkelerde siyasi çalkantıların ve ekonomik sorunların ihracatı yavaşlattığını aktaran Çıkrıkçıoğlu, şöyle konuştu:

“Irak’ta IŞİD sorununa, Rusya-Ukrayna gerginliğine ve ikinci yarıda küresel yavaşlamaya rağmen Türkiye ekonomisi istediğimiz oranda olmasa da büyümeye devam etti. İhracat artış temposunu sürdürdü. Biz daha çok artış bekliyorduk ama bu kadar olumsuzluk içinde bu başarıyı küçümsememek gerek. Tüm olumsuzluklara rağmen Avrupa Birliği’ne ihracatı yüzde 10 arttırdık. Bu yılın ilk 11 ayında mal ihracatını 145 milyar dolara çıkardık. Son 12 aylık ihracat 158 milyar dolara çıktı.”

İhracatın büyümeye katkısının 2,7 olduğuna işaret eden Çıkrıkçıoğlu, 2015’te ihracata ve ihracatçıya daha çok pozitif ayrımcılık tanınmasını; 2023 hedefleri adına Ar-Ge, inovasyon ve tasarım gündeminin sıcak tutulmasını talep etti.

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak da 2015’in güzel geçmesi temennisinde bulundu. Toprak, ekonomi gazetecilerinin daha aktif olması adına gerekeni yaptıklarını belirtti. Bu anlamda Yüksek İştişare Kurulu Toplantısı’nda önemli tartışmalarda bulunduklarına, kararlar aldıklarına temas etti.

EGD Geleneksel Yılbaşı Buluşması’nda son olarak meslekte 25. yılını dolduran gazeteci ve yazarlara plaket takdim edildi. Plaket alanların isimleri şöyle:

Özlem Yüzak, Necmi Çelik, Önder Barlas, Tarık Yılmaz, Sefer Levent, Cem Seymen, Gündüz Üç, Murat Başboğa, Oktay Özdabakoğlu, Sedat Yılmaz, Rahime Baş Uçar, Erkan Kızılocak, Günseli Özen Ocakoğlu, Erkan Dursun Zing, Harun Odabaşı, Fatih Kubilay Tural, Canan Eraslan.

Gazetecilerin plaketlerini TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi takdim etti.

Gecede ayrıca ekonomi gazeteciliğine katkıları dolayısıyla Ege Cansen ile Emin Çapa'ya da plaket verildi. Cansen ve Çapa, plaketlerini Umut Oran'dan aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi