Öne Çıkanlar e-fidancim salgın bakan yardımcısı akif özkaldı sağanak yağış ayçiçeği alımı

Bu haber kez okundu.

Çiftçi borçları bir yıl süreyle ertelendi
Çeşitli afetlerden zarar gören çiftçilerin borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesi çalışması, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğü girdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, çiftçinin çeşitli afetler nedeniyle meydana gelmiş olan zararlarından dolayı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi için yapılan çalışmaların sonuçlandığını dile getirdi. Mayıs ve özellikle haziran ayında yaşanan aşırı yağış ve dolu afeti sonucu tarımsal alanların çok ciddi zarar gördüğünü hatırlatan Şahin, şunları dile getirdi: “Bazı bölgelerimizdeki ürünlerde yüzde 70-80 oranlarında ürün kaybına sebep olan bu afetten dolayı çiftçimizin mağduriyetini önlemek üzere ilgili bakanlık temsilcileri ile çeşitli görüşmelerimiz oldu. Özellikle Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi için TBMM’de yaptığımız görüşmeler neticesinde, çiftçi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesi üzerinde çalışma yapılmasının uygun olacağı kanaatine varıldı. Konuyla ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını yaparak raporlarını hazırladı. Temmuz ayının son haftalarında Bakanlar Kurulu Kararı alındı.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Şahin, “31 Temmuz 2012 tarih ve 2012/3570 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla çiftçimizin merakla beklediği karar yürürlüğe girdi. Tüm çiftçi kardeşlerimiz adına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Şahin, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan üreticilerin en az yüzde 30 zarar görmesi ve bunun il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca tespit edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi