Öne Çıkanlar tarım hayvancılık aa çiftçi kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Çiftçi ithal ürün istemiyor

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Türkiye ekonomisini canlandıracak üretim ve çiftçi gücünün Güneydoğu’da olduğunu ve hububat üretimi konusunda dünya birincileri arasında bulunduklarını belirterek, Türkiye’nin ithal ürünün karşısında durması gerektiğini söyledi.

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, hububat ithalatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çiftçinin ithalata karşı olduğunu ifade eden Öter, başta Mardin olmak üzere Güneydoğu Anadolu çiftçisinin tüm Türkiye’ye yetecek ve dış ülkelere ihracat yapacak kapasitesinin olduğunu belirtti. Üretime ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Öter, “Şu anda üretimin önünde en büyük engel ithalattır. Mardin bulgur, mercimek, mısır ve buğday üretiminde dünya sıralamasında. Bugün ülkemizin temel geçim kaynağı, ekonomik potansiyeli tarımdır. Sanayimizde 200’e yakın fabrika var. Bunların büyük çoğunluğu tarıma dayalı. Son üç yıldır üretilen buğdaylar un olarak Irak’a gönderiliyor. 3 yıldır üst üste ihracatta birincilik alıyor” dedi.

“Üretimde dünya sıralamasındayız”

Bölgeden 800 ton ile 1 milyona yakın un ihracatının yapıldığına dikkat çeken Öter, “Üreticiler zor durumda. Özellikle de çiftçiler mazot ve gübre zamlarından olumsuz etkileniyor. Son 2-3 yıldır bölgede yaşanan acılar, sorunlar, sıkıntılar yatırımlarda duraklamalara neden oldu. Ülkeyi besleyen çiftçimiz bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Sürekli meydana gelen mazot ve gübre zamlarına karşın çiftçilere verilen destek çok az. Bugün en kaliteli kırmızı mercimek Mardin ovamızda yetiştiriliyor. Kırmızı mercimek atalarımızın milli ürünüdür. Kırmızı etten sonra en çok kalori ve besin değeri olan üründür. Üretimi tekrar canlandırmak için 100 kuruştan 400-420 kuruş destek veriliyor. Ama ithalat lobisi kalitesiz ürünlerini getirip yeni ürünmüş gibi marketlerimizde üreticiye sunuyor. Bu üreticimizi olumsuz etkiliyor. Türkiye ithalatın karşısında durmalı ve ihracat arttırılmalı” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı