Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Çiftçilere anız uyarısı
 Bunun sonucunda çiftçiler hem tarlalarına, hem çevreye hem de yurt ekonomisine büyük zarar veriyor.
Adana Tarım İl Müdürü Fikret Coşkun, birçok zararı olan anız yakmanın ülke genelinde yasaklandığını kaydetti. Kontrol edilmeyen anız yakmalarının komşu tarladaki mahsule sıçradığını, hava şartlarının etkisiyle evleri ve meskûn mahalleri de tehdit edecek boyuta ulaştığını aktaran Coşkun, anız yakarken alevlerin ormanlık ve ağaçlık bölgelere sıçradığını belirterek binlerce ağacın telef olduğunu aktardı. Tarlalardan geçirilen köy telefon ve elektrik direklerinin anız yakma esnasında tahrip olduğunu hatırlatan Coşkun, hem TEDAŞ ve PTT hizmetlerinin kesintiye uğradığını, hem de maddi kayıp oluştuğunu ifade etti.
Coşkun, bu yüzden zarara neden olan vatandaşların mahkemede hesap vermek durumunda kaldığını ve zararı da ödediğini dile getirdi. Anızların yakılmasıyla toprak yüzeyindeki yararlı böceklerin yanarak öldüğüne dikkat çeken Coşkun, “Toprak yüzeyindeki bitki artıklarının yok olması sonucu rüzgâr ve su erozyonu oluyor, faydalı toprak gittikçe azalıyor. Anız yakma olayı havayı kirletirken, anız atıkları ile beslenen yaban hayvanlarının da ölümüne neden oluyor, hatta bazen insan ve traktör yanmalarına neden daha sebebiyet veriyor. Gübre yerine geçecek, toprağı organik maddece zenginleştirecek bitki atıkları yanarak yok oluyor. Anız yakma sırasında doğal denge bozuluyor. Doğal dengenin bozulması sonucu, süne ve kımıl gibi zararlı böcekler hızla çoğalıyor.” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı