Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Çiftçilerin kulağı sıfır faizli kredi için Bakanlar Kurulu'nda
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ziraat Bankası’nın sıfır faizli yatırım kredilerine başvurunun çok fazla olması yüzünden, Ağustos 2011'den itibaren başvuruları değerlendiremediğine dikkat çekti. Ayrıca çiftçilerin bu yıl düşük faizli kredi kullanmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının da henüz yayımlanmadığını kaydetti.
    TZOB'tan yapılan yazılı açıklamada, çiftçilerin, 2004 yılından itibaren Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nden kullandıkları kredinin faiz oranlarının devletçe sübvanse edilerek indirildiği, böylece üreticilerin düşük faizle daha rahat kredi kullanma imkanına kavuştuğu kaydedildi. Düşük faizli kredi uygulaması için ayrılan kaynağın 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 46 artırılarak 776 milyon liraya çıkarıldığına işaret eden birlik, açıklamasında; kredi faiz oranlarının indirilmesine yönelik bütçeden ayrılan kaynağın yükseltilmesiyle kullandırılan kredi limitlerinin de yükseltildiğini, 2011 yılında çiftçilerin yüzde 0-5 faiz oranlarıyla kredi kullanabildiklerini anlattı.
    Ancak 2011'in Ağustos'undan itibaren, Ziraat Bankası’ndan yatırım kredisi kullanımında sorun yaşandığı belirtilen açıklamada birlik başkanı Şemsi Bayraktar'ın şu ifadelerine yer verildi:
    “Ziraat Bankası, sıfır faizli yatırım kredilerine başvurunun çok fazla olması nedeniyle kaynağı yetersiz kaldığından başvuruları 2011 yılı Ağustos ayından itibaren değerlendiremedi. Bu durum kullanacağı krediye güvenerek yatırıma başlayan üreticilerimizi oldukça mağdur etti. Çiftçilerimiz 2011 yılı Ağustos ayından bu yana düşük faizli kredi kullanabilmek için bekliyor. 6 Şubat 2012 tarihine gelmemize rağmen bu yılı kapsayacak Bakanlar Kurulu Kararı henüz yayınlanmadı. Karar yayınlanmasının ardından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi kullandırabilmesi için uygulama tebliği yayımlanacak. Bu durum kredi kullanabilme süresini daha da uzatıyor. Bu sürenin uzamasıyla çiftçilerimiz diğer bankalardan yüksek faizli kredi kullanmak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla bu destek artırılırken, diğer kamu bankalarını da kapsaması sağlanmalı.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı