Öne Çıkanlar pastane denetimi yetiştiricilik kursu chicago borsası ayçiçeği yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Çiftçinin Çilesi Bitmiyor
Yozgat'ta hububat hasat döneminin başlamasıyla birlikte Şefaatlinin Sarıkent kasabasına kamyon ve traktörlerle Toprak Mahsulleri Ofisi'ne buğdayını satmak için gelen çiftçilerin bekleyişi çileye dönüştü.

Ofiste bilgisayarların internete bağlanamaması nedeniyle hububat alımı yapamaması çiftçilerin 3 gündür ofis önünde beklemesine sebep oldu. Çiftçiler 3 gündür kamyonet ve römorkların altında su ve ekmekle iftar yaptıklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Şefaatli ve Sarıkent Kasabası çevre köylerden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne gelen traktör ve kamyonlar sırada uzun kuyruklar oluşturdu. Sıcaklığın 40 derece olduğu kasabada asfaltın üzerindeki ziftin erimesinden dolayı çiftçiler yolda yürümekte güçlük çekiyor. Buna Ramazan ayı dolayısıyla insanların oruçlu olması da eklenince sıkıntıları daha da artıyor.

Bilgisayardaki arıza nedeniyle buğday alımlarının yapılamadığını anlatan çiftçiler 3 gündür ofis önünde beklediklerini iddia ederek, tepkilerini şöyle dile getirdi: "Ramazan ayında şu sıcakta asfalt dayanamıyor eriyor biz 3 gündür traktör ve kamyonetlerimizin altında bekliyoruz. İftarımızı su ve ekmekle açmak zorunda kalıyoruz. Cumartesi gününden beri burada bekliyoruz. Ofis görevlileri tarafından bize söylenen internet olmadığından dolayı alım yapılamadığı. Biz burada mağdur olduk. Burada bekleyen kamyonların bir gün fazladan beklemesi nakliye ücretini 100-150 lira daha artırıyor. Traktörlerimizin arkasına komşularımızın römorklarını da takarak buraya geldik. 3 gündür beklediğimizden dolayı iş güç zaman onlarında römorkla işi oluyor ve bizi arayarak römorklarını istiyor. Şu sıcakta ağızlarımız kurudu. Konuşmakta dahi zorlanıyoruz."

Ofisin pazar günü alım yapmaması eleştiren çiftçiler, "Bölgemizden ofise bir ay boyunca hububat getiriliyor. Bir ay sonra istesen de buğday bulamazsın. Bu süreçte ofisin Pazar günü de alım yapması gerekir. O da ayda zaten 4 gün eder devlet yetkililerimizin buna bir çare bulmalarını istiyoruz. Ofiste çalışan görevliler saat 17.30 olunca mesaileri bitiyor. Biz 30-40 kilometre yoldan geliyoruz. Geliş gidiş masraflı olduğu için tekrar köye de dönemiyoruz. Mecburen buğdayımızı satmaya çalışıyoruz. Ofis sırasında bekleyen birçok çiftçimiz arıza nedeniyle beklemekten yorularak buğdayını tüccara daha ucuz fiyata satmak zorunda kaldı. Bizde aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan yardım istiyoruz." şeklinde konuştu.

Sarıkent Ofis görevlisi Bekir Öcek ise bilgisayarın internete bağlanamaması sebebiyle alımların yapılamadığını belirterek, "Çiftçilerimiz serzenişlerinde haklı olabilir. Fakat bizlerde bu sıkıntının giderilmesi için çalışıyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda biraz daha duyarlı davranmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı