Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Çiftçiye bedava mühendis
İl Tarım Komisyonu, Giresun'da çiftçileri bilgilendirmek ve daha profesyonel fındık tarımı için köy köy dolaşıp çiftçiyi bilinçlendiriyor.
    Çiftçilerin, üretici kayıt defterlerini tutmasını, böylelikle de üretimin kayıt altına alınmasını sağlamak için köy köy dolaşıp, çiftçiye seminerler veren tarım komisyonu üyeleri, zirai danışmanlık sisteminin aktif hale getirilmesi için Giresun’daki 71 bin çiftçiyi programlarına aldı.
    Giresun'da çiftçi kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 71 bin çiftçiye ulaşılması hedeflenen program çerçevesinde çiftçiler; ücretsiz tarım danışmanlığı sistemi konusunda bilgilendirilirken, yürütmekte oldukları tarım faaliyetlerini daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde yürütebilmek için bilgilendiriliyor.
    Yürütülen proje ile alakalı açıklamada bulunan İl Tarım Komisyonu Başkanı Osman Kolukısa, programın hayata geçmesi ile birlikte çiftçinin ayda 500 liralık destekle devletten mühendis, teknisyen ve danışmanlık hizmeti alabileceğine vurgu yaptı. Çiftçilerin, proje hakkında bilgilendirilmesinin ve kayıt defterlerinin tutulmasının sağlanmaya çalışıldığını belirten Kolukısa, tarımda kullanılan yanlış yöntemlerin asgari seviyeye indirmeyi hedeflediklerini, bunun için de çiftçiyi, başta danışmanlık desteği olmak üzere yöntem ve usul konusunda bilgilendirmeye çalıştıklarını belirtti.
    Köy ziyaretlerinde, çiftçilerle bir araya gelmek suretiyle seminerlerin tertip edildiği program çerçevesinde çiftçileri bilgilendiren, Tarım Müdürlüğü Teknikeri Halis Akaya, çiftçilerle yaptığı söyleşilerde, programın hayata geçmesinin zaman istediğini belirtirken, “Avrupa'da hiç kimse, teknik eleman desteği almadan bahçesine herhangi bir ilaç atamaz. Ve maalesef bizim çiftçimizin %90'ı gübresini yanlış atıyor, ilacını da yanlış kullanıyor. İlaç fayda üretebilecekken zarar verir hale getiriliyor. Zamansız ve yetersiz ilaç kullanımı, maalesef tarım zararlıların bağışıklık sistemini güçlendirmekte, bu arada üretici zararını uzun zamana yaymaktadır. Mesela; çitçi, yanlış metotlar sebebiyle, fındık kurdunu öldürmüyor. Sadece kovalıyor. Bir yandan da yok ettim zannettiği böceğe kullandığı ilaçla bir nevi aşı yapmış oluyor. Artık çiftçi, toprağıyla ve üstündekiyle ne yaptığını bilerek hareket etmeli. İşte devlet de burada vatandaşa bir fırsat sunuyor. Vatandaşa, cebinden para çıkarmadan, mühendis ve danışmanlık desteği sunuyor.” şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,