Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi eğitim tarım mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

"Çin’e kiraz ihracatı için izin çıktı"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da üzerinde önemle durduğu Çin’e kiraz ihracatı konusunda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, "İhracat izinlerinin çıkması ancak iki ülkenin Tarım Bakanlıkları arasında yapılan karantina anlaşmaları ile gerçekleşebiliyor. Yoğun görüşmeler ve karşılıklı ziyaretler sonucunda 9 üretici ve 6 paketleme tesisine Çin’e kiraz ihracatı için izin çıktı" dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar birlik binasında basın toplantısı düzenleyerek, 4 yıllık görev süresinde gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeye çalıştıkları projeleri ve çalışmaları anlattı.

Zaman içinde sektörün tek bir pazara bağımlı olmasının zararını bizzat Rusya krizinden sonra gördüklerini aktaran Seyyar, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine yönetim kurulumuzdaki çalışma arkadaşlarımızla ne yapabiliriz diye düşündük. Japonya, Malezya, Çin, Güney Kore gibi pazarlarda bizim kirazımızın, taze incirimizin ne kadar değerli olduğunu gördük ve bu ürünlerin Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya pazarlarına hava kargo ile daha düşük maliyetle ve daha hızlı bir şekilde ihracatının başlaması için Türk Hava Yolları ile masaya oturduk ve 2017 yılında bir anlaşma imzalayarak bazı destinasyonlara çok uygun maliyetli parkurlar oluşturarak üyelerimize sirküle ettik."

9 üretici ve 6 paketleme tesisine izin

Uzak Doğu ülkelerine kiraz ihracatı konusunda gelişmeler olduğunu kaydeden Başkan Seyyar, "Maalesef Uzak Doğu’da birçok ülke, ülkemizde Akdeniz meyve sineğinin varlığından dolayı pek çok taze meyvemize tereddütle yaklaşıyor ve ihracat izinlerinin çıkması ancak iki ülkenin Tarım Bakanlıkları arasında yapılan karantina anlaşmaları ile gerçekleşebiliyor. Bu amaçla, Tarım Bakanlığımızdan randevular aldık, sorunumuzu anlattık. Yoğun görüşmeler ve karşılıklı ziyaretler sonucunda 9 üretici ve 6 paketleme tesisine Çin’e kiraz ihracatı için izin çıktı" diye konuştu.

Çin’e ilk kiraz partilerinin geçen sene gönderildiğini ve bu sezonda da kirazda Çin ile hareketli bir ticaretin yaşanacağını umduklarını belirten Seyyar, "Önümüzdeki günlerde Vietnam’a da ihracat izninin çıkması için yoğun bir uğraş içindeyiz. Elbette ki bu yöndeki çalışmalar adım adım takip edilerek sonuca bağlanması sağlanmalı ve bu piyasalarda da Türk ürünleri en iyi şekilde raflarda yerlerini almalıdır, ürünlerimizin kalitesi ve nefaseti ile bu piyasalarda da hakim olacağından hiçbir şüphem yoktur. Yavaş yavaş bizlere kapalı olan kapıları açma niyetindeyiz" dedi.

Dört yıl boyunca hem Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, hem de TİM Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttüğüne dikkat çeken Seyyar,

“Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte; zaman zaman kendi şirketlerimizin işlerini geri plana bırakmak durumunda kaldık, sektörün beklentileri doğrultusunda çalışmalarda bulunduk. Göreve geldiğimizden beri ilgili Bakanlarımızın ve üst düzey bürokratların katılımları ile gerçekleştirilen 30’un üzerinde toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Üyesi düzeyinde bilfiil katılım sağladık ve sorunlarımızı dile getirdik. Üyelerimizi en iyi şekilde temsil ettik ve üyelerimizden tarafımıza ulaştırılan tüm sorunların çözümü için en üst düzey kamu ve özel sektör kurumları nezdinde girişim, çaba, gayret göstererek çözümüne yönelik uğraş verdik. Her platformda tarım ürünlerine olan desteklerin sektörümüz için yetersizliğini defalarca dile getirdik, 10’un üzerinde somut proje ile üyelerimize hizmet verdik. Bunların sonucu olarak da sizlerin de destekleri ile 2017 yılında 1250’nin üzerinde yazılı basın, 3 binin üzerinde internet haberinde Birliğimizden ve sektörümüzden söz ettirdik” diye konuştu.

Hava kargoda ihracat hedefi 10 bin ton

Birlik altındaki iki ana sektör olan taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektöründe yeniliğe ve yeni bir düzenlemeye ihtiyacı varsa onun için çalıştıklarını ifade eden Seyyar, “Projelere kısa kısa değinecek olursak; özellikle 2015 yılının Kasım ayında Rusya krizinin patlak vermesi ve 1 Ocak 2016’da Rusya’nın taze meyve sebze ürünlerimize ambargo kararı almasından sonra yaş meyve sebze sektörümüzde tek bir pazara bağımlı olmanın zararını bizzat yaşayarak tecrübe ettik. Bunun üzerine yönetim kurulumuzdaki çalışma arkadaşlarımızla ne yapabiliriz diye düşündük. Japonya, Malezya, Çin, Güney Kore gibi pazarlarda bizim kirazımızın, taze incirimizin ne kadar değerli olduğunu gördük ve bu ürünlerin Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya pazarlarına hava kargo ile daha düşük maliyetle ve daha hızlı bir şekilde ihracatının başlaması için Türk Hava yolları ile masaya oturduk ve 2017 yılında bir anlaşma imzalayarak bazı destinasyonlara çok uygun maliyetli parkurlar oluşturarak üyelerimize sirküle ettik. Bu çalışmalar ile birlikte, 2016 yılında 3 bin 500 ton olan hava kargo ile yaş meyve sebze ihracatımız 2017 yılının sonunda yüzde 77’lik artışla 6 bin 200 tona yükselmiş, dolar bazında da yüzde 18’lik bir artış kaydedilmiştir. 2018 yılında da hava kargo ile yapılacak ihracatımızın 10 bin tonu geçeceğini tahmin etmekteyiz. Yine Rusya Federasyonu’na ambargonun kaldırılmasından sonra domates, nar gibi ürünlerde uygulanan firma sınırlamasına her platformda şiddetle karşı çıktık. Firma sınırlaması uygulaması yerine firmaların yeterlilik standartlarının belirlenerek bu standardı sağlayan tüm ihracatçı firmalarımızın eşit şartlarda serbest ticarete uygun ihracat yapabilmesine olanak sağlanması konusundaki görüşlerimizi Ekonomi Bakanımız ve Başbakanımıza bizzat kendim ilettim” ifadelerini kullandı.

Başkan Seyyar, gerçekleştirdikleri önemli projelerinden birinin de 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında "Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması ile ilgili URGE Projesi"ni başlatmak olduğunu dile getirerek, "Aslında hedefimiz yine aynıydı, taze meyve sebze ürünlerinde yeni pazarları tespit ederek ihracatçılarımıza yeni kapılar açmak ve Uzak Doğu’da bilinirliği artırmak. Bunun için bu işi dünyada en iyi yapan Şili’ye teknik bir ziyaret gerçekleştirdik. Bizim üretim hacmimize yaklaşması mümkün dahi olmayan Şili’nin kiraz ve üzüm ihracatında dünyanın bir numarası olması bizim sektörümüz için ders alınacak bir örnek ve nitekim orada da hava kargonun ne kadar önemli olduğunu yerinde gördük. Şili kiraz ihracatının yüzde 90’ından fazlasını Çin’e hava kargo ile gerçekleştiriyor ve ihraç ettiği kirazın birim fiyatının bizim ihraç fiyatımızın 6-7 katı düzeylerde olduğunu gördük. Daha sonra yine URGE kapsamında 2017 yılında Malezya ve Vietnam’a ticaret heyeti ve ikili iş görüşmeleri amaçlı ziyaretler gerçekleştirdik. Projenin ilk somut çıktısı bu heyetle elde edildi ve bir firmamız Malezya’ya ihracat yapmaya başladı" dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi