Öne Çıkanlar şap aşısı Gıda üretim can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Çinli inciri sevince ihracatta rekor geldi
Türkiye, kuru incirde tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı. Son beş senede kuru incir talebini 10 kat artıran Çin Halk Cumhuriyeti, en çok büyük beş pazar arasına girdi. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri tarafından tutulan ülke geneli kuru incir ihracat istatistiklerinden derlenen bilgilere göre dünyanın en çok büyük üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye, 2013-2014 döneminde çok fazla iyi bir sezon geçirdi. Bu sezon ilk incirin yüklendiği 25 Eylül 2013'den beş Temmuz 2014'e kadar olan dilimde toplam ihracat 71 bin tona, elde edilen gelir ise 235 milyon dolara ulaştı. Geçtiğimiz sezona göre miktar seviyesinde yüzde 21 oranında artan ihracatta ilk sıraları geleneksel pazarlar olan Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere aldı. İhracatın yaklaşık olarak yarısını alan bu ülkeleri ise son beş senede talebini katlayarak artıran Çin takip etti. 2008 senesinde 300 ton kuru incirin gönderildiği Çin, 2013-2014 sezonunda 2 bin 829 ton alım yaparak inanılması güç bir yükselmeye imza attı. Çin, Japonya ve Malezya'nın talebindeki hızlı artış, Türkiye'nin toplam ihracatına da rekor getirdi.

10 YILLIK TANITIMIN MEYVESİ

Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği İdare Kurulu Üyesi Menaşe Gabay, 71 bin tonluk ihracatın görülmemiş bir rakam olduğunu, ihracatçının yeni sezonu sıfır stokla başlayacağını belirtti . Uzakdoğu'da 10 yıldır süren tanıtım çalışmasının meyvelerini toplamaya başladıklarına dikkati çeken Gabay, şu şekilde açıkladı :

"Çinliler, bu ürünü kuru meyve olarak tüketmenin beraberinde yemeklerde de kullanıyor. Çin gibi Hindistan'da da bir çok fazla yemeğin yapımında bu ürün kullanılıyor. Ayrıca inciri sıcak suyun içine koyarak içecek olacak şekilde de tüketiyorlar. Bu pazardan çok fazla umutluyuz. Çin'in talebi bu sürat ile artarsa yeni üretim alanlarını devreye sokacağız. Kısa vadede bu pazarın beş bin tonu geçmesini bekliyoruz. Orta vadede kuru incirde geleneksel olarak en çok büyük pazar olan ülkeleri geride bırakacağı görülüyor."

ÇİN AVRUPA'YA ALTERNATİF OLDU

Tariş İncir Birliği Başkanı Ahmet Fevzi Aruman, Çin için yeni bir ürün sayılan kuru inciri bir kaç yıldır televizyon kanalları aracılığıyla pazarladıklarını, bu ürünün nasıl tüketildiğine ait tanıtım filmleri hazırlandığını anlattı.

İhracatı bu reklamların tetiklediğini kaydeden Aruman, "Artık Çin'in hemen her yerinde tüm satış kanallarında Türk kuru inciri yer alıyor . Çin'de bu ürünün değişik alanlarda da kullanımı söz konusu. Çin, artık en çok büyük pazarımız olan Avrupa'ya alternatif olabilecek hale geldi. 2014-2015 sezonu için de göstergeler pozitif . İyi bir ürün bekliyoruz ve Çin'den gelen taleplerde de yükseliş var" diye belirtti .

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,