Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

'ÇMVA' Projesi Geliştirilecek
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından pilot illerde uygulamaya konulan Pilot Çiftlik Muhasebe Veri Ağının Yaygınlaştırılması ve Sürdürülebilirliğinin Sağlanması (ÇMVA) projesi, Nevşehir'de masaya yatırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nce ÇMVA projesi kapsamında, Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda, sistemin Türkiye'de ve Avrupa'da uygulamaları tartışıldı.

Toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Seyit Ahmet Çeliker, Rabia Bülbül ve Hollanda'dan Ben Kamphuis, Aaldrich Enting, Nevşehir'de faaliyette bulunan Damızlık Sığır Yetiştirici Birliği Süt Üreticileri Birliği, Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Ziraat Odaları Başkanlığı temsilcileri, Tarım Kredi Kooperatifi müdürleri ve Çiftlik Muhasebe Veri Ağına kayıtlı toplam 50 kişi katıldı.

Farkındalık toplantısına, Hollanda'dan katılan Ben Kamphuis ve Aaldrich Enting tarafından Hollanda'nın mevcut tarımsal yapısı ve Avrupa Birliği'nde uygulanan ÇMVA uygulamaları hakkında bilgi verildi.

ÇMVA, hâlihazırda ülke genelinde 2007 yılından bu yana 11 ilde pilot olarak uygulanıyor. ÇMVA projesi çiftliklerdeki finansal ve ekonomik verilerin detaylı bir şekilde toplanmasını sağlıyor. Avrupa Birliği'nde 80 bin çiftçi, bu sisteme aktif olarak katılıyor ve hem kendileri hem de tarım sektörü bu sistemden fayda sağlıyor. Bu eşleştirme projesiyle Türkiye'deki çiftliklerden muhasebe verilerinin toplanması için ÇMVA sisteminin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu veriler, çiftçilerin ve hükümetin karar verme süreçlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Geliştirilmiş bir karar alma süreci, kârlılığı ve rekabet kabiliyeti yüksek olan çiftliklerle daha güçlü bir tarım sektörünün oluşmasını sağlıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,