Öne Çıkanlar kapanış fiyatı vairo badem çeşidi çiftçi hayvancılık ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Cumhurbaşkanı Gül: Daha verimli tarım politikası hepimizin arzusudur
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bütün ideolojilerin hedefinde insanlara yetecek kadar gıda temin etmek ve ülkelerin kendi kendilerine yeterliliğini sağlamanın bulunduğunu söyledi. Tarım sektörünün, tüm ülkeler için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Gül, Türkiye açısından da 75 milyonun ve gelecekteki nüfusun beslenmesi açısından ayrı bir önem arz ettiğini kaydetti.

    Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle Ankara Marriott Oteli'nde düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Gül, TZOB’un kamu niteliğinde bir kuruluş olduğunu, adeta Tarım Bakanlığı’nın ortağı gibi tarım politikalarına katkısı bulunduğunu belirtti.

    “TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETERLİ NADİR ÜLKELERDEN BİRİSİ”

    Dünyadaki zengin ülkelere bakıldığında daima tarımın üzerinde titizlikle durulduğunun ve bununla ilgili önemli politikaların geliştirildiğinin görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, fakir ülkelerde ise açlıktan büyük trajediler yaşandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin kendi kendine yeterli nadir ülkelerden birisi olduğunu, 14 milyar dolar civarında ihracatı, 10 milyar dolar civarında ithalatı bulunduğunu ifade ederek, “Biz sadece kendi nüfusumuzu, ülkemizi ziyaret eden misafirleri, turistleri beslemiyoruz, aynı zamanda ihraç ederek, 4 milyar dolar civarında da dış ticaret fazlası veriyoruz.” dedi.

    Bu rakamlarla övünüldüğünü ancak, mevcut potansiyele bakıldığında üretimin daha da artırılabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun için de daha verimli tarım politikası içinde olunması da hepimizin arzusudur. Tarımın girdileri konusunda titiz çalışmaların da yapıldığını biliyorum.” ifadelerini kullandı.

    GAP’IN BÖLGEYE KATKISI

    Konuşmasında, toprakların toplulaştırılmasının ve sulanabilir arazilerin artırılmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı, bu konularda hükümetlerin çok önemli politikalar yürüttüklerini, bunların başındaki en önemli projenin de Güneydoğu Anadolu Projesi olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta sonu Şanlıurfa ve Adıyaman illerini ziyaret ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, oradaki kurak toprakların nasıl bereketli hale geldiğini görmekten büyük gurur duyduğunu ifade etti.

    Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti sırasında, helikopterden kurak toprakları sulama kanallarının yemyeşil yaptığını görmekten duyduğu heyecanı da aktardı. Sulama kanallarının bir an önce bitirilmesinin de Türk çiftçisini, Türk tarımını daha güçlü hale getireceğini ve üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, topraklar sulandığında verimin bire kırk oranında arttığının belirtildiğini kaydetti. Ayrıca, Atatürk Barajı’nın kendisini 5 yıl içerisinde amorti etmesi örneğinde olduğu gibi, barajların kısa sürede kendisini amorti ettiğinin görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, kaynakları ayırırken bu alanlara da çok önem vermek gerektiğini söyledi.

    'HÜKÜMETİN HAYVANCILIĞA VERDİĞİ DESTEK ARTIRILMALI'

    Cumhurbaşkanı Gül, hayvancılık ve balıkçılığın önemine de değinerek, son yıllarda modern hayvancılığın ülkemizde gelişiyor olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hükümetin, gerek toprakların toplulaştırılması, gerekse hayvancılığa verdiği desteğin önümüzdeki yıllarda ülkemizin bu alandaki üretim kapasitesinin artırılmasını sağlayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Unutmayalım ki biz sanayileşeceğiz. Hizmet sektörü daha da artacak, zenginleşmenin yolu burudan geçmektedir. Ama bunlar aynı zamanda tarımı da zenginleştirmektedir. Çünkü tarım da daha modern bir şekilde, daha bilimsel, bir şekilde yapılmaya başlandığında, işte o zaman bire kırk verim elde edilmektedir.” dedi.

    “TZOB, TARIM POLİTİKALARINI ÇİFTÇİLERE ULAŞTIRAN KILCAL DAMARLAR GİBİ”

    TZOB’un kuruluş yılının 1963 görünmesine rağmen daha eskilere dayandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Birliğin 1963’te kamu niteliğinde bir kurum haline geldiğini söyledi. Kamu niteliğinde bir kurum olan TZOB’un Tarım Bakanlığı ile iç içe çalışan bir kurum olması gerektiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Tarım politikalarının çiftçilere, köylere, her tarafa ulaşması için sizler aslında kılcal damarlar gibisiniz” şeklinde konuştu.

    Gül konuşmasının ardından kendisine çiçek veren kadınlarla fotoğraf çektirdi. Fotoğraf çekimine Başbakan Tayyip Erdoğan da katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı