Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu jakaranda fidanı hünnap fidanı

Bu haber kez okundu.

Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilere uyarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan Çiftçilere Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerin 31 Aralık 2014 tarihine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, yaşanan dolu afetiyle zor günler geçiren çiftçilerin açıklanan destek miktarlarıyla bir nebze rahatlayacağını ifade etti. Temel, tarımsal üretime verilen desteklerin, üretimi teşvik ettiği gibi ihtiyacı olduğu dönemde çiftçileri de rahatlatacağını söyledi. Çiftçilerin, ÇKS başvurusuyla desteklere de başvurduğunu düşünerek mağduriyet yaşamasını istemediklerini dile getiren Temel, çiftçilerin ÇKS’ye başvurduktan sonra desteklemeler için de ayrıca başvuru yapması gerektiğini belirtti. Mazot, gübre ve toprak analiz desteğinden faydalanmak için ÇKS başvurusunun yapılmış olmasının şart olduğunu kaydeden Temel, "Çiftçilerimiz 30 Haziran’a kadar ÇKS başvurusunu kesinlikle yapmalılar. Aksi takdirde desteklemelerden faydalanamazlar. Bu süre zarfında hem ÇKS hem de Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği başvurusunu aynı anda yapabilirler. ÇKS başvurusu yapan çiftçilerimiz için ise Mazot, Gübre ve Toprak Analiz Desteği başvurusu için son tarih 31 Aralık’tır." dedi.

Bu yıl çiftçilere 3 ürün grubu için alan bazlı destekleme yapılacağını ifade eden Temel, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve grubu için dekar başına 4,6 TL mazot desteği, 6 TL gübre desteği, 2,5 TL toprak analizi desteği verileceğini, ancak 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre desteğinden yararlanabilmesi için toprak analizi yaptırmanın zorunlu olduğunu ifade etti. Toprak analizinin kontrollü gübre kullanımına sağladığı katkı yönünden önemine değinen Temel, analizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Eylül’e kadar yapılması gerektiğini ifade etti. Diğer ürün gruplarından aspir gibi yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için 7,5 TL mazot desteği, 7,5 TL gübre desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için de 3,1 TL mazot desteği, 4,3 TL gübre desteği verilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı