Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Doğu ve Güneydoğu'dan ihracat atağı

- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 17 ilden, bu yılın 7 ayında 1 milyar 46 milyon 800 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi - Birliğe bağlı iller arasında en çok ihracat Şırnak, Iğdır ve Hakkari'den gerçekleştirildi
ERZURUM (AA) - İLHAMİ ERKILIÇ - Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine (DAİB) bağlı 17 ilde, bu yılın 7 ayında 1 milyar 46 milyon 800 bin dolarlık ihracat yapıldı.
AA muhabirinin DAİB verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu yılın ocak-temmuz döneminde DAİB'in sorumluluk alanındaki 17 ilden 171 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.
Söz konusu aylardaki ihracat, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 artış gösterdi ve birliğin 7 aylık ihracatı, 1 milyar 46 milyon 800 bin dolar olarak kayıtlara geçti.
DAİB'in sadece temmuz ayındaki ihracatı da 140 milyon 668 bin dolar oldu.
- 7 ayda en çok ihracat Irak'a yapıldı
Birliğin söz konusu dönemde en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında yüzde 49 oranla ilk sırayı Irak alırken bu ülkeyi İran, Azerbaycan Almanya, ve Suudi Arabistan takip etti.
Geçen ayki ihracatın 118 milyon dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluşturdu.
Geçen yıl temmuz ayında 93 milyon dolarlık sanayi ürünleri ihraç eden DAİB, bu yılın aynı döneminde sanayi ürünlerinde 118 milyon dolarlık ihracatla yüzde 25, tarım ürünlerinde ise 17 milyon dolarlık ihracatla yüzde 15’lik artış sağladı.
DAİB’in temmuz ayı ihracatında sektörel bazda ilk sırayı kimyevi maddeler ve mamulleri alırken bunu hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri izledi.
Bu yılın temmuz ayı ihracatında en çok artış gösteren il Şırnak olurken bu kenti sırasıyla Iğdır, Hakkari, Van, Erzurum, Batman ve Erzincan takip etti.
Birliğe bağlı illerden geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 240 oranında artışla Hakkari'den 3 milyon 285 bin dolar, yüzde 20 artışla Van'dan 2 milyon 887 bin dolar, yüzde 11 artışla Iğdır'dan 8 milyon dolar, Erzurum'dan ise 1,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,