Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Dolu ve yağmurdan zarar gören üzüm arazisinde hasar tespit çalışması başladı
Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, önceki gün dolu ve fırtınadan üzüm bağları büyük zarar gördü. Yaklaşık 3 bin dekar arazide hasar meydana geldi. Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, dolu ve yağmurdan büyük zarar gören Alaşehir’in afet bölgesi ilan edilmesini istedi. Sorman, bu zararın üzümde rekolte düşüklüğüne de neden olacağını ifade etti. Öte yandan, Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, zarar meydana gelen arazilerde zarar tespit çalışlarına başladı.

Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk ve Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen ile birlikte Yeşilyurt ve Killik beldeleri ile Caberfakılı, Gümüşçay, Ilgınköy, Çakırcalı ve Sobran köylerinde doludan zarar gören bağlarda incelemelerde bulundu. Sorman, bölgede dolu yağışından dolayı zararın büyük olduğunu, bölgenin bir an önce afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Bir saat süren dolu ve fırtınanın etkisiyle tanelerin yere düştüğünü, bağların yan yattığını dile getiren Sorman, “Bunun zararı sadece bu yıla değil, çubukların tamamen üretim vermemesi ve sürgün yapmamasından dolayı önümüzdeki üretim yılı da etkilenmiştir.” dedi.

Büyük emeklerle yetiştirilen üzümde, maalesef çiftçinin sigorta yaptırmamasından dolayı büyük hasar meydana geldiğini belirten Sorman, “Şayet çiftçilerimiz bağlarını sigorta yaptırmış olsaydı, zarar sigorta tarafından karşılanmış olacaktı. Fırtına ve doludan dolayı bağlar yere yatmıştır. Bunları hükümet yetkililerine ve Tarım Bakanımıza iletip, bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi ve çiftçilerimin borçlarının ertelenmesi için talepte bulunacağız. Yaklaşık 3 bin dekar arazide hasar meydana gelmiştir. Bu üzüm rekoltesini de etkileyecek bir rakamdır.” diye konuştu.

Sigorta yaptıran çiftçilerin zararlarının Tarsim tarafından karşılanacağını aktaran Sorman, “Tarsim tarafından tespitlerin yapılmasının ardından üreticilere zararları hemen ödenecektir. Ama sigortasını yaptırmayan üreticilerimiz maalesef ancak hükümet tarafından bölgenin afet bölgesi ilan edilmesiyle zararlarının bir kısmını karşılayabileceklerdir. Bütün çiftçilerimizin oluşacak hasarlarının ödenmesi için mutlaka sigorta yaptırmaları gerekmektedir." diye ifade etti.

Yaşanan afetten dolayı geçen yıla oranla rekoltede yüzde 45'e varan azalma olacağını ileri süren Sorman, "Üreticilerimiz ürünlerini emanete vermesinler, ihtiyaçları kadar üzümlerini satmalı veya ziraat odaları tarafından temin edilen depolarda ürünlerini muhafaza etmelidirler. Şayet üreticilerimizin üzümlerini emanete döktükleri takdirde bu sene üzüm 6 liradan aşağı düşmez.” diye konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yapılacak hasar tespit çalışmalarının hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Çalışmalar tamamlandığında zararlarla ilgili bir rapor hazırlanacağı öğrenildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,