Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

Dolu yağdı, 200 dekar fasulye alanı zarar gördü
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, geçen hafta içerisinde yağan dolu nedeniyle Derinkuyu ilçesinde 200 dekar fasulye alanının tamamen zarar gördüğünü, üreticinin cuma gününden bu yana tarlasını sürerek yeniden ekim yaptığını kaydetti. Ekiz, dün akşam saatlerinde yağan dolunun ise büyük taneli olmadığı için ekili alanlarda yüzde 10 civarında zarara neden olduğunu da ifade etti.

    Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı beldesine dün akşam saatlerinde yağan dolu ve akabinde şiddetli yağışlar tarlalarda zarara neden oldu. Bugün sabah saatlerinde Nevşehir Ziraat Odası temsilcilerinin yaptığı çalışmalarda dolunun küçük taneli olması nedeniyle zararının yüzde 10 civarında olduğu tespit edildi. Dolu yağışı tarlaları ve yolları beyaza bürüdü.

    Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, yaklaşık 2 aydır kuraklığın hüküm sürdüğü il genelinde yağmurun yağmasını uzun zamandır beklediklerini, bir buçuk aydır da devamlı yağmur duaları yapıldığını belirterek bugüne kadar yağışın olmayışı ve Meteoroloji'nin verilerinin tam çıkmaması nedeniyle çiftçinin tedirgin olduğunu kaydetti.

    Dolu ve şiddetli yağış haberini alır almaz Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma ve oda delegeleri Mehmet Doğru ile Ali Kantürk’le telefonla görüştüğünü anlatan Ekiz, “Dolunun küçük yağmasından dolayı belli bir alanda zarar gelebileceğini ancak havanın karanlık olması nedeniyle sabah yapacakları inceleme sonrasında haber vereceklerini söylediler. Sabah saatlerinde oda delegelerimizle yaptığım görüşmede dolunun ufak yağmasında dolayı fasulye tarlalarında yüzde 10 civarında zararın olduğunu söylediler. Patates ve tahıl ekili tarlalarında da zararın cüzi olduğu söyleniyor.” dedi.

    Geçen hafta içerisinde Derinkuyu bölgesinde yağan doludan dolayı bölgedeki 200 dekar alanda fasulyelerin tamamının zarar görmesinden dolayı çiftçiler tarafından sürülerek tarlaların temizlendi bilgisini veren Ekiz, cuma gününden beri Derinkuyu çiftçisinin 200 dekar alanda fasulyesini yeniden ekmeye başladığını ifade etti.
Yağışların arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi bitkiler için zamansız olduğunun söylenebileceğini, ancak yine de taneleri doldurma için yararlı olabileceğini kaydeden Ekiz, "Bu yağmurlar kıraç alana ekilen kabak tarlalarında bitişi sağlayacağını, araziye ekili domates, biber ve patatese faydalı olacağını, bağlarda da salkım gelişmesine neden olacağını düşünüyoruz. Çok iyi oldu diyoruz. Çünkü tahıl sadece bizim bölgenin ürünü değil. Sulu tarımın olmadığı alanlarda ağaçların kuruma tehlikesi vardı. En azından meyve ağaçlarının kurumasını önleyecek. Allah’a şükrediyoruz. Rahmetini bol etsin, afatından korusun diyoruz." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı