Öne Çıkanlar jakaranda ağacı vairo badem çeşidi tarımsal destekleme can erik makam aracı

Bu haber kez okundu.

Don endişesi fındığın fiyatını 15 TL'ye çıkardı
Sezon başında serbest piyasada 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı önce 13 liraya, sonra 14 liraya kadar yükseldi. Son 2 aydır kabuklu fındığın kilogramı fiyatı 13,80 TL civarında seyretti. Hafta başı yurdu etkileyen soğuk hava ve kar yağışıyla birlikte fındığın fiyatı Çarşamba’da 1 lira daha artarak 14.30 TL yükseldi. Bu hafta başı fındık üreticiden 15 TL’ye alınmaya başladı.

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, fındık fiyatındaki yükselişi talep artışı ile soğuğa bağladı. Önceki hafta havanın sıfırın altında on dereceye kadar düştüğünü hatırlatan Güngör, "Bunun da gelecek seneki fındık verimine zararı olacağı düşünülüyor. Eğer böyle bir don zararı olursa, dolayısıyla gelecek seneki fındık üretimini de düşürecek. Bu sene itibariyle malum zaten elde fındık yok. Avrupa’dan da Türk piyasasındaki fındığa talep var. Bu sebeplere bağlı olarak tüccarın fındık alım talebi de arttı. Çünkü tüccar fındığı ihraç edecek. Bu gelişmeler fiyatı etkiledi. Bu fiyatın ne kadar daha artacağı hakkında spekülasyon yapamam." dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİNE YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Yaşanan artışla birlikte pazartesi günü Karadeniz Bölgesinde ki borsalarda fındık fiyatları şöyle;

Ordu Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına brüt: 14,60 TL,
Giresun Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman tombul kabuklu fındık fiyatı brüt: 14.85 TL,
Çarşamba Ticaret Borsası yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına brüt: 15,15 TL,
Ünye Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına brüt: 14,70 TL,
Fatsa Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına brüt 14.65 TL,
Terme Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına brüt: 14,70 TL’den işlem gördü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,