Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı lavanta

Bu haber kez okundu.

Dünya ve Avrupa ekonomisi için iki olumsuz açıklama
Avrupa Merkez Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro kullanan ülkelerin belirsizlik ve artan risk faktörleriyle karşılaştığını, bu yıl ekonomik büyümenin yüzde 1,8’i geçmeyeceği gibi daha düşük düzeyde kalabileceğini bildirdi. Haziran ayında yapılan tahminlerde büyüme oranının yüzde 2.3 olması öngörülürken 2012 yılına dair beklentileri de düşük tutuldu. Trichet, enflasyon konusunda daha az kaygılı olduklarını, bankanın faiz oranını yüzde 1.5’ta tutacağını ekledi.

Aralarında Amerika, Japonya, Almanya ve diğer gelişmiş ekonomilerin bulunduğu 34 üyeli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) de küresel ekonomik toparlanmanın durma noktasına geldiğini, yıl sonuna kadar duraklamanın süreceğini ifade edildi.

Paris’te açıklama yapan raporu hazırlayan, OECD baş ekonomisti Carlo Padoan, yılın ilk yarısında ABD ve euro kullanan Avrupa Birliği ülkelerinin de aralarında bulunduğu birçok ekonomide büyümenin beklenenden daha zayıf olduğunu söyledi.

Raporda bazı ülkelerde işsizliğin kronik bir sorun haline gelebileceğini, Amerika ve Avrupa’daki borç krizine bağlı olan borsalardaki çalkantıların tüketici güvenini sarstığı vurgulandı. İnşaat, iş yatırımları ve dayanıklı tüketim malları satışlarının düştüğü vurgulanırken gelecekte ekonomik durgunluğu engellemek için bazı önlemler alınmasını önerildi. Önlemler arasında büyümeyi teşvik etmek için yapısal reformlara gidilmesi, uzun vadeli olarak faiz oranlarının düşük tutulması ve enflasyonun kontrol altına alınması, ticaret açığını kapatacak adımlar atılması yer alıyor.

(İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA)Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,