Öne Çıkanlar çiftçi un ihracatı mehmet aydın uşak tarım fuarı tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Dünya zeytinyağı piyasası Türkiye’ye emanet
Dünya genelinde büyük zeytin üreticisi ülkelerin üye olduğu, zeytin ve zeytinyağı sektörünün kaderini tayin eden Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC)'nin dönem başkanlığı Türkiye’ye geçti. Görevi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç başkanlığında bir heyet tarafından yürütülecek.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkan Vekili Davut Er, 21-23 Mayıs 2014 arasında Hırvatistan’ın Split şehrinde yapılan danışma komitesi toplantısına ve 2-4 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın Madrid şehrindeki IOC Tanıtım Komitesi, Teknik Komite ve Ekonomi Komitesi toplantılarına katıldı. Er, Türkiye’nin uzun yıllar sonra IOC’ye üye olmasının ve sonra da dönem başkanlığına gelmesinin, Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü açısından büyük bir kazanım olduğunu söyledi. Uluslararası ölçekte zeytin ve zeytinyağı sektörünün kaderini belirleyecek olan kararların alındığı Konsey, Türkiye’nin başkanlığında sektörün sıkıntılarını masaya yatırıp 31 Aralık 2014 tarihinde sözleşmesi son erecek anlaşmanın yenileme çalışmalarını koordine edecek. Geçmiş yıllarda IOC fonlarından iç tanıtım ve teknik gezi destekleri aldıklarını, yeni açılan hibe destek programlarına, iç piyasada talebi arttırmayı hedefleyen “Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli” isimli, ihracata önemli katkı sağlayacak bir teknik gezi projesiyle başvurduklarını kaydeden Başkan Vekili Er, “EZZİB adına bu yılın sonbahar aylarında gerçekleştirmek üzere, 'Fas-Tunus Teknik Gezisi' projesini ilettik, kabul edildi.” dedi.

ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİNDE YENİ HEDEF 5 KİLO

Türkiye’nin, üretici ülkeler arasında zeytinyağını en az tüketenlerden biri olduğuna dikkat çeken Davut Er, “Son yıllarda zeytin ağacı varlığımız, 170 milyon adetin üzerine ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu ağaçlar verimli hale gelince 500 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretim rakamına ulaşacağız. Bu üretimin, ihracat yanında güçlü bir iç piyasa tüketimiyle katma değere dönüşeceğine inanıyoruz. O nedenle Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi adına daha önce İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve Eskişehir’de gerçekleştirilen 'Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli' projesinin devamı niteliğinde bir proje başvurusu yaptık ve kabul edildi. Bu çerçevede Kayseri, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da, AVM’lerde sonbahar aylarında yurtiçi tanıtım etkinlikleri yapacağız. Amacımız, Türkiye’de 1,5 kg. seviyesinde olan kişi başı zeytinyağı tüketimini 5 kg. seviyelerine çıkarmak.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı