Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Dünyanın şampiyon meyvelerini Türk markasıyla ihraç ediyor
BURSA (CİHAN)- Geçmişte Türk tekstil ürünlerinin yabancı markalar adı altında satılması yönteminin tam tersini uygulayan firma, dünyanın her tarafında beğeni ile tüketilen meyveleri Türkiye'ye getirip üretiyor, ardından da Alara markası ile dünya insanına sunuyor. Amerika'dan Afrika'ya, Avrupa'ya Uzakdoğu ülkelerine kadar hemen her kıta ve insanın çok sevdiği 'şampiyon' meyveleri üreten Alara, uyguladığı yöntemle ihracatını her geçen gün katlıyor.

Alara Fidan CEO'su Yavuz Taner, 1990'larda ilk ihracatını 25 ton Bursa Siyah İnciri ile İngiltere'ye yaptıkları ihra catla sektörde dünya şampiyonluğuna ulaştı. Yerli ürün olan Bursa Siyah İnciri'ni dünyaya satan Yavuz Taner, kurduğu ekiple dünyanın hemen yer yerinde çok beğenilen kaliteli ürünleri araştırıyor. Yaptığı üretim denemeleri, Ar-Ge çalışmalarının ardından Amerika, Fransa, Güney Afrika, İspanya gibi ülkelerin şampiyon ürünlerini Türkiye'ye getirerek üretime başladı. Amerika başta olmak üzere Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesine bu ürünleri satan başarılı işadamı, izlediği politikayı şöyle anlattı: "Benim 'dünya şampiyonu' dediğim, farklı olan, kaliteli, talep gören ürünleri Türkiye'de toparlayabilmek gibi bir amacım var. Ülkemizin suluma olanakları müsait, işçi ücretleri de gayet uygun olduğu için, biz bu ürünleri Türkiye'de çok daha rekabetçe koşullarda üretip pazarlayabiliriz. Şuana kadar Amerika, Fransa, Güney Afrika, İspanya gibi bir çok ülkenin şampiyon ürünlerini Türkiye'ye getirdik. Çok başarılı gidiyor. Ürettiğimiz ürünler dünyada kapışılıyor. Eğer yerli ürünlerimizle ihracat yapmaya çalışsaydım bu başarıyı yakalamam mümkün değildi."

"PAPAZ ERİĞİNİ BAŞIMIZA ÇALDILAR"
Dünyada çok tutulan şampiyon meyvelerin çok iyi fiyatlarla alıcı bulduğuna dikkat çeken Yavuz Taner, şunları dile getirdi: "Benim kırk kuruşluk meyve ile işim yok, benim işim 1 liralıkla. Demode bir meyveyi sen Türkiye'ye getirip bir yere taşıyamazsın. Islah çalışmasını biz yapamayız. Böyle bir bütçemiz, yeteneğimiz, eğitimimiz yok. Ülkemizde çok fazla çeşit var ama bunları adamlara gönderemiyoruz. Papaz eriğini adamlara gönderdik başımıza çaldılar, çöpe attılar. O zaman biz de dünya şampiyonu ürünü Türkiye'ye getirip onlara satıyoruz. Ama siyah incirimiz ve kirazımız çok beğeniliyor. Üçüncü bir ürünümüzü beğendiremedik."

"İNGİLTERE'YE İLK KEZ KAYISI SATTIK"
Şampiyon meyvelerin hedef pazarlarının hazır olduğunu vurgulayan Taner, bu sene ilk kez kayısı ihracatını İngiltere'ye yaptıklarını kaydetti. Uzakdoğu ülkeleri ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Taner, şu bilgileri verdi: "Bu sene ürettiğimiz patentli kayısıların ilk ihracatını yaptık. İngiltere'deki süpermarketlere bunlar dağıtıldı. Bu ürünler zaten Amerika ve İspanya gibi ülkelerden buraya satılıyordu ve doğal olarak burada tanınıyordu. Bunları dış pazara satmak için Türkiye'de yetiştirmiştik. Bu ihracatımız hem bizim hem ülkemiz için çok sevindirici bir durum. Kalitemizin yüksek olmasından dolayı ithal ettikleri diğer ülkelerden aynı fiyata aldılar. Bunla da önümüzdeki sezon 15 tır civarında bir satış yapabileceğimiz ortaya çıktı. Amacımız 2014-15 senesinde yaklaşık 2 bin ton civarında kayısı üretimi yapmak ve bunun en az yarısını ihraç etmek."

"GÜNEY AFRİKA'NIN ÜRÜNLERİNİ ORTADOĞU VE UZAKDOĞU'YA SATACAĞIZ"
Taner, Güney Afrika'da üretilmekte olan ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde talep gören nektarin, Japon erik, çekirdeksiz üzüm gibi özel çeşitleri Ortadoğu ve Uzakdoğu'ya pazarlama çalışmasına da değindi. Başarılı girişimci, şu bilgileri verdi: "Güney yarım küredeki diğer ülkeler gibi bu meyveler Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart döneminde hasat edilip ihraç ediliyor. Güney Afrika menşeli seçkin meyveler, Alara Fidan bahçelerinde de üretilmeye başlanmış durumda. Güney Afrika ile ilgili geliştirilmekte olan müşterek proje çerçevesi içerisinde, kış döneminde tedarikçi olan Güney Afrika'nın yerine yaz aylarında Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül döneminde Türkiye tedarikçi görevini üstlenebilecek."
Türkiye'de yıllık 16 milyon ton meyve üretimi yapıldığını söyleyen Yavuz Taner, geleneksel fidan ve geleneksel yöntemlerle üretimin özellikle iç pazara hitap ettiğini ve dış pazarın taleplerine cevap verilemediğini belirtti. Adana-Ceyhan, Mersin-Tarsus, Antalya, Manisa-Salihli, Afyon, Çanakkale-Ezine ve Bursa'da modern fidanlarla kurduğu bahçelerde üretim yaptığını vurgulayan Taner, 2014 yılından itibaren meyve ihracatının zirve yapacağını sözlerine ekledi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,