Öne Çıkanlar kapanış fiyatı ağaç budaması aa hayvancılık papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Ege Bölgesi'nde organik tarım yapan üreteci sayısı arttı
Türkiye'de GDO'lu ürün tartışmaları devam ederken vatandaşların organik tarım ürünlerine ilgisi de her geçen gün artıyor. Tüketicinin sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada doğal ürünlere ulaşma talebi üreticileri de organik tarıma yöneltiyor. Türkiye’de de organik tarım, son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Organik tarımın hızla geliştiği bölgelerden birisi de Ege. Ege’de geçen organik tarımla uğraşan çiftçi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 49,4 arttı. Bölgede organik üretim yapan üretici sayısı 15 bin 825’e yükseldi. Üretim yapılan alan yüzde 20 artarak 98 bin 429 hektara ve üretim miktarı da yüzde 15,6 artarak 303 bin tona çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, Ege Bölgesi'nde organik tarım yapan çiftçilerin, toplam organik tarım yapan çiftçilerin yüzde 26’sını, organik tarım üretim alanının toplam organik tarım üretim alanının yüzde 12,8’ini ve üretim miktarının ise toplam organik tarım üretiminin yüzde 18,7’ini oluşturduğunu söyledi. 2013’te Ege Bölgesi illeri arasında organik tarım ile uğraşan çiftçi sayılarına bakıldığında en çok organik tarım yapan çiftçiye 9 bin 417 kişi ile Aydın’ın sahip olduğunu belirten Müdür Akyol, “En az organik tarım yapan çiftçiye sahip olan il ise 83 kişi ile Uşak. Manisa, Ege’deki iller arasında en çok organik tarım yapan çiftçiye sahip üçüncü il konumunda. Manisa’da organik tarım yapan çiftçiler, Ege Bölgesi’nde organik tarım yapan toplam çiftçilerin yüzde 14,4’ünü oluşturmaktadır.” dedi. 2013 yılında Ege Bölgesi illeri arasında organik tarım üretim alanı en fazla olan ilin 52 bin 759 hektar ile Aydın, en az olan ilin ise 329 hektar ile Uşak olduğunu aktaran Akyol, “Manisa, Ege Bölgesi illeri arasında en fazla organik tarım üretim alanına sahip üçüncü il konumundadır. Manisa’nın organik tarım üretim alanının Ege Bölgesi’nin organik tarım üretim alanı içindeki payı yüzde 14,1’dir.” şeklinde konuştu. Geçen yıl Ege Bölgesi’nde organik tarım üretim miktarı en yüksek olan ilin 154 bin 760 ton ile Aydın olduğunu dile getiren Akyol, "En düşük olan il ise 360 ton ile Uşak’tır. Manisa, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek organik tarım üretim miktarına sahip ikinci il konumundadır. Manisa ilinin organik tarım üretim miktarının Ege Bölgesi’nin organik tarım üretim miktarı içindeki payı yüzde 22,7’dir." dedi.

‘MANİSA'DA ORGANİK TARIM YAPAN İŞÇİ SAYISI YÜZDE 18 ARTTI’

Akyol, şöyle devam etti: “2013 yılında Manisa’da organik tarım ile uğraşan çiftçi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 18 artarak 2 bin 278 kişi olmuş olup bu değerle en fazla organik tarımla uğraşan çiftçiye sahip sekizinci il konumundadır. Manisa’da organik tarım yapan çiftçi sayısı, ülkemizdeki toplam çiftçi sayısının yüzde 3,7’ini oluşturmaktadır. 2013 yılında Manisa’da toplam 13 bin 913 hektarlık alanda, 68 bin 776 tonluk organik tarım üretimi yapılmıştır. Manisa’da organik tarım yapılan alan, ülkemizdeki toplam organik tarım yapılan alanın yüzde 1,8’i olup bu büyüklük bakımından Manisa, en fazla organik tarım yapılan alana sahip 14. il konumundadır. Manisa, 68 bin 776 tonluk organik tarım üretimiyle en fazla organik tarım üretimine sahip yedinci il konumunda olup bu üretim miktarı, ülkemizdeki toplam organik tarım üretiminin yüzde 4,2’sini oluşturmaktadır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı