Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

‘EHEC SALGINI’ 12 ülkeye yayıldı
 Pekin Gen Bilimi Enstitüsü ve Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesi’nden  araştırmacılar, EHEC’in “mutasyona” uğramış iki ayrı bakteriden kaynaklandığını, antibiyotiklere karşı direnç kazandığını ve son derece tehlikeli olduğunu açıkladı.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Hüseyin Turgut, EHEC bakterisinin bir dönem Türkiye’yi etkisi altına alan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla benzerlik gösterdiğini söyledi. Turgut, yaptığı açıklamada, EHEC’in dizanterinin boyut değiştirmiş hali olduğunu, bilinen bakterinin yayılabilen bir hal aldığını ifade etti. Turgut, hastalıkla mücadele konusunda şu önerilerde bulundu: “Tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi temiz gıda maddesi tüketmemiz gerekiyor. Meyve ve sebzelerimizi temiz sularla yıkamamız gerekiyor. Gübre kullanırken, meyve ve sebzeleri satarken dikkatli olmak lazım. Süt ürünleriyle de geçebilir.”

 Festivalden mi bulaştı?

Bu arada salgının, mayıs ayı başında Hamburg’da düzenlenen bir festivalden yayıldığı iddia ediliyor. İddiayı dile getiren Alman Focus dergisi, ilk hastaların festivalden sadece bir hafta sonra hastaneye kaldırıldıklarını belirtti. Dergiye konuşan Almanya’nın ulusal hastalık kontrol merkezi Robert Koch Enstitüsü hastalığa yakalanan birçok insanın virüsü burada kaptıklarının görüldüğünü açıkladı. Uzmanlar şimdi virüsün Avrupa’nın birçok farklı ülkesinden 1.5 milyon kişinin katıldığı festivalden yayılmış olma ihtimalini araştırıyor.

Diğer yandan Almanya’da yayımlanan yerel Luebecker Nachrichten gazetesi de hastalığın Luebecker’daki bir restorandan yayılmış olabileceğini iddia ederek, restoranda yemek yedikten sonra 8 kadın, Danimarkalı bir turist grubu ve bir çocuğun hastalandığını yazdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı