Öne Çıkanlar hatay tarım fuarı chicago borsası interfresh fuar ığdır pamuğu abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

EHEC Virüsü Almanya'da Türk Esnafı Vurdu
 Almanya'nın kuzeyinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede yayılan ve 20'nin üzerinde kişinin ölümüne yol açan EHEC virüsü bu ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteren gıda sektörünü de etkiledi.

Virüsün özellikle domates, biber, salatalık gibi taze sebzelerden bulaşmış olabileceği iddiası, Almanya'nın kuzeyinde bulunan Berlin'deki Türk esnafı da zor durumda bıraktı.

Berlin'in en büyük ve popüler pazarlarından olan Türk Pazarı'nın esnafı, virüs ortaya çıktıktan sonra satışlarının yarıya düşmesinden şikayetçi. Özellikle İspanya'dan gelen sebzelerin alıcı tarafından tercih edilmediği bildirildi.

Yaklaşık 15 senedir Berlin'de Türk Pazarında pazarcılık yapan Serkan Turan, böyle bir hastalıkla ilk defa karşılaştıklarını söyledi. Özellikle domates ve salatalık satışı açısından durumun hiç de iç açıcı olmadığını kaydeden Turan, insanlarda genelde bir korku hakim olduğunu belirtti.

Buna paralel olarak satışların pazarda radikal bir düşüş gösterdiğini söyleyen Turan "Bir kere salatalık ve domatesin fiyatları %50 düştü. Artı bir de satışları etkiledi ve satışlar %50 düştü. Artık gerisini siz düşünün" dedi. Turan %70 oranında bir maddi kayıpları olduğunu da sözlerine ekledi.

18 senedir pazarcılık mesleğiyle uğraşan Cüneyt Durak ise, EHEC virüsünün iki haftada kendisine 7000 euroluk zarar verdiğini söyledi.

Bahçedeki domates ve salatalık fidanlarını çöpe atmak zorunda kaldığını belirten Durak 'Okuması yazması olmayan insanlar bile artık domatesinden biberine, fasulyesinden kabağına kadar sebzelerin İspanya'dan gelip gelmediğini soruyor. Satışlarımız %50 azaldı" dedi. Durak artık sadece meyve satışlarından para kazanabildiklerini sözlerine ekledi.

EHEC virüsünün kaynağı tesbit edilene kadar, toptancısından pazarcısına, marketinden restoranına kadar bütün gıda sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam edeceğe benziyor.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi