Öne Çıkanlar makam aracı Gıda eğitim trakya özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

EİB'nin altı aylık ihracatı 6,3 milyar dolara ulaştı
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2014 Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 1 milyar 98 milyon dolarlık ihracat yaptı. Yılın ilk yarısında ise bölgeden yapılan ihracat, yüzde 7’lik artışla 6 milyar 335 milyon dolara ulaştı. Son bir yıllık dönemde yüzde 9 artış yakalayan EİB, toplamda 12 milyar 578 milyon dolar ihracata imza attı. Bu yılın geride kalan alt ayının beşinde, 1 milyar dolar barajını geçme başarısı gösterdi.

Haziran ayındaki ihracatın 615 milyon 662 bin dolarlık dilimini, yüzde 20 artan sanayi ürünleri teşkil etti. Tarım ürünleri ihracatı yüzde 4 artışla 374 milyon dolar olurken madencilik ürünleri ise yüzde 6 düşüşle 98 milyon 324 bin dolara geriledi. EİB bünyesinde faaliyet gösteren 12 ihracatçı birliğinin 10’u, 2014 Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını arttırma başarısı gösterirken ikisi geçen yılki rakamının gerisinde kaldı.

‘EN FAZLA İHRACATI DEMİR VE DEMİRDIŞI METALLER YAPTI’

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2014 Haziran ayında 128 milyon 485 bin dolarlık ihracatla ilk sırada, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 119 milyon 220 bin dolarla ikinci sırada yer aldı. Ege Maden İhracatçıları Birliği 98 milyon 324 bin dolarlık tutarla üçüncü, Ege Tütün İhracatçıları Birliği 90 milyon 73 bin dolarla dördüncü oldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 65 milyon 682 bin dolar dövizi Türkiye’ye kazandırırken Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği, ihracatını yüzde 11 oranında arttırarak 64 milyon 990 bin dolara ulaştı.

‘SU ÜRÜNLERİNDEKİ İHRACAT ARTIŞI DEVAM EDİYOR’

İhracatını düzenli arttıran Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, haziranda yüzde 20 artışla 58 milyon 598 bin dolara yükseldi. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 28 ile ihracatını en çok arttıran birlik oldu ve 43 milyon 908 bin dolar döviz kazandırdı. Haziran ayında yatay bir seyir izleyen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 38 milyon 133 bin dolarlık ihracata imza attı. İhracatını yüzde 19 arttıran Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ise 20 milyon 728 bin dolara ulaştı.

‘ZEYTİNYAĞINDAKİ KESKİN DÜŞÜŞ SÜRÜYOR’

2014 yılında rekolte düşüklüğü sebebiyle ihracatta bin sert düşüş yaşayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB)’ndeki gerileme, haziran ayında da devam etti. Yüzde 61 gerileyen EZZİB, 10 milyon 431 bin dolarlık ihracat yaptı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 3 gerilemeyle 10 milyon 280 bin dolara düştü.

‘AVRUPA PAZARINDAN UMUTLUYUZ’

EİB’nin, 2014 yılının ilk yarısını hedeflerine uygun bir ihracat performansıyla geride bıraktığını belirten Koordinatör Başkan Sabri Ünlütürk, özellikle Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen ek parasal genişlemeyle birlikte AB’nin büyümesi ve artan iç taleple ithalatının hızlanmasını beklediklerini, yılın ikinci yarısının daha başarılı geçmesini umduklarını söyledi. Ege Bölgesi’nin ihracatında Avrupa ülkelerinin payının küresel kriz döneminde dahi çok gerilemediğine işaret eden Ünlütürk, “Ege Bölgesi’nin Avrupa ile yüzyıllara dayanan bir ticari bağı var. Bu güçlü bağlar, küresel kriz ortamında bile ihracatımızın korunmasına yardım etti. İhracatta yeni bir Avrupa rüzgarı yakaladık. Bu rüzgar sayesinde EİB olarak umuyoruz ki 2014 yılı için belirlediğimiz 13 milyar dolar ihracat rakamına kolaylıkla ulaşacağımızı öngörüyoruz.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı