Öne Çıkanlar ayçiçeği zararlıları palmiye yetiştiriciliği ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

Eker: Toplulaştırma yapılmazsa Türkiye'de 50 yıl sonra tarımsal üretim biter
Eker, "Bu, Türkiye'nin 80 yıllık meselesidir. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde tarım arazileri miras yoluyla bölünmüyor. Eğer toplulaştırma yapılmazsa, Türkiye'deki tarım topraklarında 50 yıl sonra üretim yapılamaz hale gelinir" dedi.
Eker, Balıkesir Çayırhisar'daki DSİ 25. Bölge Müdürlüğü sosyal tesislerinde düzenlenen 'Koordinasyon Toplantısı'na katıldı. Vali Yılmaz Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı birimlerin genel müdürleri, daire başkanlarıyla Balıkesir ilindeki Sanayi, Ticaret, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları ve üretici birliklerinin temsilcileri de toplantıya katıldı.
Hükümet tarafından hazırlanmakta olan 'Eylem Planı'nda yer alacak tarımsal düzenlemelerle ilgili bilgiler aktaran Bakan Eker, Türkiye'nin tarımsal altyapısıyla ilgili temel sorun olarak gördükleri bölünmüş araziler konusunu çözmeye kararlı olduklarını söyledi. Bu sorunun Türkiye'nin 80 yıllık meselesi olduğunu aktaran Bakan Eker, tarım arazilerinin bölünmesi sorununun Medeni Kanun'dan kaynaklandığına işaret etti. Bunun çözümü noktasında 59. Hükümet döneminde tapuya '20 dönümün altına bölünemez' şehri düşülmesi zorunluluğu getirdiklerini hatırlatan Bakan Eker, "Bu, sorunu çözmüyor. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde tarım arazileri miras yoluyla bölünmüyor. Böyle bir şey yok. Hiçbir ülkede yok. Medeni Kanunu transfer ettiğimiz İsviçre'de bile yok. Biz 1926'da medeni kanunu İsviçre'den alırken oraya dikkat etmemişiz. Ne İngiltere'de, ne Hollanda'da, ne İspanya'da Avrupa'nın hiçbir ülkesinde bölünemiyor. Birleşik Devletler'de hiç bölünmüyor.1948'de kurulan İsrail, Osmanlı toprak sistemini örnek almış orada da bölünmüyor. Ama Türkiye'de bölünüyor. Şimdi bunu bu defa 61. Hükümet programına yerleştirdik. Taslağımız hazır. Son bir defa gözden geçireceğiz. Bakanlar Kurulu'na götüreceğiz. Ardından tasarı halinde meclise sunacağız. Kesin bunun yapılması lazım. Başka türlü Türkiye'de tarımsal verimlilikten bahsetme imkanı yok. Eğer bu düzenleme yapılmazsa, Türkiye'deki tarım topraklarında 20, 30, 50 yıl sonra tarımsal üretim yapılamaz haline gelinir" diye konuştu.

"3 MİLYON HEKTARIN TOPLULAŞTIRALMASI TAMAMLANDI"
Türkiye'de 22 milyon parsel bölünmüş arazi bulunduğunu hatırlatan Eker, bu yapıyı toplulaştırma yöntemiyle modern tarım arazisi alanına getireceklerini bildirdi. Toplulaştırma çalışmalarının1961 yılında başladığının altını çizen Bakan Eker, "2002 yılına kadar 41 yılda 450 bin hektar toplulaştırma yapılmış. Şu anda 14 milyon hektar toplulaştırılacak tarım alanı var. Biz 2003 yılından itibaren şu an itibariyle 3 milyon hektar alanın toplulaştırılmasını bitirdik. Şimdi biz bunu daha da hızlandıracağız. Bunun için projemiz var. Yeni bir düzenleme daha yaptık. Sadece Tarım Bakanlığı değil, tüm kamu kurum ve kuruluşları, birlikler de toplulaştırma yapabilecek. Bakanlık olarak yetkimizi onlara da devrettik. Böyle bir düzenleme yaptık. Bu mesele bizim için toplumsal bir meseledir. Herkesin burada katkı sunması gerekiyor'' şeklinde konuştu.
Geceyi Balıkesir'de geçirecek olan Bakan Eker, sabah saatlerinde Balıkesir Valiliği'ni ziyaret edecek. Daha sonra AK Parti Balıkesir İl Teşkilatı ile biraraya gelecek olan Bakan Eker ve beraberindeki heyet, Edremit ilçesinde geçecek.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,